Vienoje populiarioje radijo stotyje artėjant Šiurpinėms buvo surengta apklausa, kokios vietos yra pačios baisiausios, žmonės buvo kviečiami siūlyti tokias jiems žinomas vietas. Tarp dažniausiai minimų: apleisti dvarai bei kiti statiniai.

Vienas iš žmonių įvardijamų objektų šiuo metu pardavimui ruošiamas Vyžulėnų dvaras – viena įspūdingiausių, o kartu ir šiurpiausių vietų Lietuvoje. Išskirtinio grožio dvaras masina ne tik prašalaičius, bet ir filmų bei reklamų kūrėjus. Čia 2014 m. „Artbox Production House“ filmavo šiurpią Vokietijos prekybos paštu įmonės „OTTO“ reklamą „Fearless“ (liet. bebaimė). Šis dvaras – vienas iš daugelio objektų, kuriuos išskirtinių lokacijų medžiotojams gali pasiūlyti Turto bankas. Trumpalaikė nuoma valstybei leidžia gauti papildomų pajamų, kol pastatai laukia remonto, įveiklinimo ar pardavimo. Beje, nėra plačiai žinoma, kad tokius objektus gali išsinuomoti visi norintys.

Kas vietą paverčia šiurpia pasakoja išskirtinių vietų ieškančios įmonės įkūrėjas ir vadovas Jonas Špokas:

„Vyžulėnų dvaras yra viena paslaptingiausių vietų Lietuvoje. Didžiąją mūsų klientų dalį sudaro kino pramonės atstovai. Viena vertus kino dailininkai iš bet kokios vietos gali sukurti bet ką. Tačiau vietos autentiškumas, istorija, specifinės detalės, apleisti, tarsi laike įstrigę elementai jau savaime sukuria emociją, įjungia fantaziją. Tokiose vietose visai filmą kuriančiai komandai dirbti įdomiau, paprasčiau įsijausti ir tikėti tuo, ką darai.“

Pasak J. Špoko, kuriant šiuolaikinius siaubo ar veiksmo filmus, kartais net nereikia filmuoti kraujo, nutrauktų galūnių ar vaikščiojančių zombių, pakanka parodyti kažkokią detalę, o visa kita sukuria žiūrovo fantazija. Tačiau, HBO ir Sky UK televizijoms kuriant istorinį serialą „Černobylis“, mūsų pašnekovui teko patirti itin šiurpių išgyvenimų.

„Užstrigau filmavimo aikštelėje filmuojant ligoninės scenas. Grimeriai kūrė ultratikroviškus Černobylio gelbėtojų nudegimus, sužeidimus. Tai buvo taip tikroviška, kad net nejauku, būčiau norėjęs palikti filmavimo aikštelę, bet nebegalėjau iki buvo baigta filmuoti scena“, – pasakoja J. Špokas. 

Pasak jo, nors lokacijų paieška yra nuolatinis ir nenutrūkstamas procesas, kita vertus, kiekvieną užsakymą lydi dokumentas, kuriame aprašyta, kokių vietų reikia konkrečiai istorijai ar epizodui nufilmuoti. „Vieni ieško labai autentiškų, tiksliai jų įsivaizdavimą atitinkančių vietų, o kiti netgi pakoreguoja scenarijų pagal lokaciją. Ieškant tinkamos vietos tenka pasitelkti ir fantaziją, sakykime reikia filmuoti sceną XX a. pradžios ligoninėje, tai nebūtinai ieškosi ligoninės, o vietos, kuri kadre atrodytų ir sukurtų ligoninės įspūdį“, – lokacijų paieškos verslo subtilybėmis dalijasi „Baltic Locations“ vadovas.

Ši įmonė yra viena dažniausiai trumpam besinuomojančių Turto banko valdomus objektus. Kol dar buvo leidžiama patekti į Sporto rūmus, tai buvo gana dažnas pasirinkimas įvairių filmų, serialų, muzikinių vaizdo klipų, televizijos laidų filmavimui. Kino industrijos dėmesio sulaukdavo ir buvusi Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė Birutės gatvėje, Puslaidininkių fizikos instituto patalpos Goštauto g., dvarai, kitos vietovės ir objektai visoje Lietuvoje. Turto banko valdomuose objektuose buvo filmuojami tokie filmai ir serialai kaip „Stranger Things“ (Lukiškių kalėjime), Švedų serialas „Klarkas“ („Clark“), režisieriaus Tito Lauciaus filmas „Paradas“ ir kt.

Turto banko valdomus objektus trumpalaikei nuomai taip pat renkasi renginių organizatoriai, dažniausiai tai salės Žemaitės g. A. Juozapavičiaus g. ir Laisvės pr. Vilniuje. Objektai taip pat išnuomojami ir ilgesniam laikui įvairiai įmonių, įstaigų veiklai, ūkininkų ir ūkio bendrovių veiklai, išnuomojamos netgi vietos ant stogų, pvz.: ryšio antenoms įrengti. Visos nuomotinos vietos skelbiamos Turto banko interneto svetainėje

2021-ųjų pabaigoje Turto banko valdomo turto portfelyje laisvas turtas sudarė apie 0,41 mln. kv. metrų, iš kurio apie 0,17 mln. kv. metrų buvo administracinės paskirties. Laisvas plotas atsiranda Turto bankui perėmus turtą, kuris nereikalingas valstybės funkcijoms vykdyti ir jo atsisako valstybės įstaigos, taip pat perėmus paveldėtą turtą ir kt. Iki toks turtas bus įveiklintas, suremontuotas ir pritaikytas kitų įstaigų veiklai ar parengtas pardavimui prireikia laiko. Todėl tuščios patalpos siūlomos nuomotis trumpam – iki 2–3 metų.

Praėjusiais metais Turto bankas iš komercinės nuomos gavo 2,24 mln. eurų pajamų (planuota 1,66 mln. eurų), tai yra beveik dukart daugiau nei 2020 m., kai gauta 1,2 mln. eurų. Šiais metais komercinės nuomos pajamos turėtų siekti 1,8 mln. eurų.

Turto banko inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: