Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtoms Azartinių lošimų įstatymo ir Loterijų įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma finansų įstaigoms pavesti blokuoti bet kokias mokėjimo kortelių operacijas nuotolinių lošimų organizatoriams, kurie nebus įtraukti į vadinamąjį „baltąjį sąrašą“. Dėl šio pakeitimo dalyvavimas nelegaliuose nuotoliniuose lošimuose, kai už juos atsiskaitoma mokėjimo kortele, kuri išduota Lietuvoje veikiančių finansų įstaigų, lošėjams būtų ženkliai apribotas.  

„Siūlome reikšmingą sprendimą, papildysiantį kovos su nelegaliais lošimais arsenalą – mokėjimų blokavimą lošiant nelegaliuose portaluose. Jis ženkliai padidins lošėjų apsaugą ir prisidės prie lošimų sektoriaus skaidrumo didinimo, kadangi visos lošėjų transakcijos „baltajame sąraše“ nesančioms nuotolinių lošimų įmonėms bus blokuojamos“, – sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Pagal iki šiol galiojančią tvarką, atsiskaitydamas mokėjimo kortele interneto lošimų svetainėje kortelės turėtojas, kitaip nei atliekant įprastą mokėjimo pavedimą, nenurodo visų reikiamų gavėjo duomenų – gavėjo juridinio asmens pavadinimo, įmonės kodo, banko sąskaitos numerio. Todėl mokėjimų operacijas blokuojančioms finansų įstaigoms yra sudėtinga tinkamai įgyvendinti privalomus Lošimų priežiūros tarnybos nurodymus.  

Įstatymų pakeitimuose numatyta, kad mokėjimo paslaugų teikėjai privalėtų nustatyti nelegalios nuotolinių lošimų veiklos vykdytojus pagal tarptautinėse mokėjimų kortelių schemose lošimo paslaugų teikėjams priskirtus atpažinimo kodus.

Tiktai tie subjektai, kuriems yra išduotos licencijos ir leidimai organizuoti lošimus Lietuvoje, bus įtraukiami į „baltąjį sąrašą“ ir tokiu būdu jie įprastai vykdys mokėjimo operacijas bei galės gauti lošėjų inicijuotus mokėjimus. O esantiems „juodajame sąraše“ tokia galimybė nebus sudaryta ir Lietuvoje veikiančios finansų įstaigos privalės blokuoti bet kokias mokėjimo kortele inicijuotas mokėjimo operacijas susijusias su nelegalia nuotolinių lošimų veikla.  

Siūloma nustatyti, kad Lošimų priežiūros tarnyba (LPT) sudarytų ir savo interneto svetainėje skelbtų sąrašą subjektų, turinčių teisę vykdyti nuotolinių lošimų veiklą Lietuvoje.  

Taikant tokį mokėjimo operacijų blokavimą, žmonės su Lietuvoje išduota banko ar kito mokėjimų paslaugų teikėjo kortele negalės atsiskaityti su nelegalias paslaugas teikiančiais ir licencijų neturinčiais lošimų organizatoriais.

2015 metais Lietuvoje įteisinus nuotolinių lošimų organizavimą, buvo numatytos ir kovos su nelegalios nuotolinių lošimų veiklos vykdytojais priemonės. Lošimų veikla Europos Sąjungos lygiu nėra harmonizuota, todėl kiekviena valstybė narė pati sprendžia apie lošimų veiklos sąlygas, lošėjų apsaugą, pinigų plovimo, sukčiavimo, nukreipto prieš vartotojus, ir piliečių skatinimo pernelyg išlaidauti lošiant prevenciją.

LPT nuo 2016 metų blokavo daugiau kaip 1 600 nelegalių interneto svetainių, atitinkamai išduodama privalomus nurodymus mokėjimo paslaugų teikėjams blokuoti mokėjimus. Tačiau praktika rodo, kad taikomas mokėjimų blokavimas gali būti efektyvesnis.  

Administracinių nusižengimų kodekso įstatymo projektu siūloma nustatyti baudas mokėjimo paslaugų teikėjams už Lošimų įstatymo ir Loterijų įstatymo projektuose įtvirtintų reikalavimų nesilaikymą: juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 1800 iki 3800 eurų.  

Finansų ministerijos inf.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: