Katarakta – viena iš dažniausių regos problemų, kuri sprendžiama operuojant akis ir keičiant akių lęšiukus. Ligonių kasos primena, kad lęšiuko keitimo operacijos – tai privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems pacientams nemokamai atliekamos operacijos, kurių metu drumstas akies lęšiukas keičiamas dirbtiniu.  

Atsiradus regėjimo sutrikimams, pacientas pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins regėjimą ir, jei reikia, parašys siuntimą akių gydytojo konsultacijai gauti. Nustačius kataraktos diagnozę, dažniausiai prireikia operacijos. Pacientai, turintys siuntimą akies lęšiuko keitimo operacijai atlikti, norėdami gauti šią iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamą paslaugą, gali kreiptis į bet kurią viešąją ar privačią gydymo įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl kataraktos operacijų.

Apie tai, ką svarbu žinoti pacientui, laukiančiam lęšiuko keitimo operacijos, turi informuoti gydantysis gydytojas. PSD apdraustam pacientui pirmiausia turi būti pasiūlyta nemokama operacija, nes iš PSDF gydymo įstaigai nustatyta bazine kaina sumokama už operaciją. Į jos kainą įskaičiuotos ir vidutinės akies lęšiuko įsigijimo sąnaudos, todėl pacientui atskirai mokėti už dirbtinį lęšiuką nereikia. Nebent jis pats pageidauja, kad būtų implantuotas brangesnis įstaigoje pasiūlytas lęšiukas, kurį rekomenduoja gydantysis gydytojas. Tada į gydymo įstaigos kasą pacientui reikia sumokėti ne visą lęšiuko kainą, bet tik kainos skirtumą tarp pasirinkto ir PSDF lėšomis apmokamo lęšiuko.  


Valstybinės ligonių kasos duomenimis, pernai buvo atlikta apie 32 tūkst. kataraktos operacijų, tam prireikė beveik 19 mln. eurų iš PSDF.
Ligonių kasų specialistams vis dar tenka išgirsti, kad kompensuojamus akies lęšiukus gydymo
įstaigos pacientams nurodo kaip mažiau kokybiškus, dėl ko siūlo įsigyti brangesnių ir geresnių. Pacientams pravartu žinoti, kad ir stacionarinėmis, ir dienos chirurgijos, ir ambulatorinės oftalmologijos chirurgijos sąlygomis kataraktos operacijas atliekančios gydymo įstaigos pačios perka akių lęšiukus, todėl juos privalo įsigyti geros kokybės. Taip pat visiems apdraustiesiems PSD įstaigos turi užtikrinti, kad kataraktos operacijos jiems būtų prieinamos nemokamai.

Gydantysis gydytojas, informuodamas pacientą apie galimybę gauti nemokamą akies lęšiuką, kurio naudojimas pagal paciento sveikatos būklę yra mediciniškai pagrįstas ir kuris padėtų išspręsti paciento sveikatos problemą, turi paaiškinti, kad už jį nereikia mokėti jokio papildomo mokesčio. Tik pacientui atsisakius nemokamos paslaugos, įstaiga turi teisę pasiūlyti joje įsigyti kitą.  

Pasitaiko atvejų, kai iš pacientų reikalaujama lęšiukus kataraktos operacijoms įsigyti vaistinėse. Reikia įsidėmėti, kad patiems pacientams nusipirkus lęšiukus vaistinėse ar gydymo įstaigose sumokėjus visą jų kainą, ligonių kasos pacientams išlaidų nekompensuoja. Be to, nėra numatyta teisinė galimybė gydymo įstaigai teikti PSDF lėšomis apmokamą sveikatos priežiūros paslaugą su paties paciento kitur įsigytais vaistais ar medicinos pagalbos priemonėmis.

Gydymo įstaigoje pacientas turi gauti visą jam reikalingą informaciją apie PSDF lėšomis apmokamas ir apdraustiesiems nemokamai teikiamas paslaugas. Jei kyla klausimų, kodėl ar už ką apdraustojo PSD prašoma mokėti ar primokėti, reikia klausti gydytojo. Nepavykus to sužinoti, kitas žingsnis – kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jei ir gydymo įstaigos administracijoje nepavyksta išsiaiškinti, ar teisėtai reikalaujama už ką nors mokėti ar primokėti, galima kreiptis į TLK.

Gydymo įstaigos, sudariusios sutartis su TLK, pacientams matomoje vietoje turi skelbti svarbią informaciją apie gydymo įstaigoje teikiamas paslaugas, už kurias ligonių kasos sumoka PSDF lėšomis, taikomas priemokas, teikiamas mokamas paslaugas ir jų kainas.

Akies lęšiuko keitimo operacijas atliekančių gydymo įstaigų sąrašą galite rasti čia.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos inf. 

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: