@ jonavoszinios.lt

Praėjusią savaitę “Jonavos žiniose” buvo rašyta apie socialinio būsto plėtrą, kuriai skiriamos Europos Sąjungos lėšos.

Savivaldybė įvardijo kelis variantus, kaip būtų galima įsigyti butus, vienas iš jų – Žemaitės gatvės 11 name. Savivaldybės specialistų teigimu, čia galima nupirkti neįrengtus butus (viso – 48), mat kol kas Žemaitės gatvės 11 name gyvena 24 šeimos, o likusi naujai pastatyto namo dalis – užkonservuota. Manau, visiems įdomi ir Žemaitės g. 11 namo gyventojų nuomonė. Pirkdami čia butus tiek mano šeima, tiek kiti šio namo gyventojai ieškojome geriausio varianto pagal turimas lėšas.

Apžiūrėję siūlomus butus Jonavoje  supratome, kad šis daugiabutis yra “visa galva” pranašesnis savo būkle ir įrengtais patogumais.

Kokie jo pliusai, dabar nevardinsiu, bet sąrašas - tikrai ilgas. Ar galite įsivaizduoti kaimynystę, kur visos laiptinės gyventojai kasdien sveikinasi ir šypsosi vienas kitam, kur į kiekvieną gyventoją kreipiamės vardu, o esant reikalui galim paskambinti ar užeiti pas bet kurį kaimyną ir būsime maloniai sutikti, kur namo naujokus priimame kaip į savo didelę šeimą, padedame jiems susirasti meistrus, dalinamės patarimais. Skamba kaip pasakoj? Bet mes visa tai sukūrėme šitam name!

O dabar kažkas labai norėtų visa tai sugriauti.

Mūsų klausimas savivaldybei – jūs sakote, kad pirkdami butus mes neįvertinome to, jog namas nėra pilnai apgyvendintas ir nėra visiškai aiški jo ateitis. Tačiau pirkdami butus mes viską įvertinome. Bet  ar Jūs patys sugebėsite įsivertinti, kuris sprendimas yra logiškiausias tiek finansiškai, tiek morališkai?

Jums leidus, padėsiu paskaičiuoti, o jonaviečiai tegul patys sprendžia ar čia yra sugebėjimas įsivertinti. Dabar šį namą siūloma įsigyti už 1,7 mln. eurų. Name yra 48 butai. Taigi, nesunku suskaičiuoti, kad ketiname socialiniam butui skirti 36 tūkst. eurų ir, kas susidūręs su statybom, drąsiai pasakys, kad dar reikia “užmesti” nenumatytiems darbams. Kaip manote, ar už tokią sumą protinga pirkti? Ar Jūsų atveju nereikėtų ieškoti sprendimo kaip įgyti maksimaliai daugiau butų? Nes eilėje stovi 263 šeimos.

Dar vienas straipsnyje pateiktas pavyzdys - A.Kulviečio gatvėje esančio socialinio būsto statyba. Savivaldybei tai kainavo, kaip teigiama, 2 mln. eurų, o butų name yra 30. Tai reiškia, kad mūsų miesto galvos tesugebėjo įrengti socialinius butus už didžiulę kainą - 67 tūkst. eurų už vieną butą. Ar tai jums atrodo adekvatus investicijų įvertinimas? Gal jau metas atsipeikėti ir pradėti teisingai skirstyti Jums patikėtus pinigus?

Jei socialinis būstas bus perkamas Žemaitės gatvės 11 name, dėl tokio sprendimo ir būsimos kaimynystės mes patirsime didelę finansinę žalą – kris mūsų būstų vertė. Be to, kas užtikrins mūsų pačių ir mūsų turto saugumą? Požeminiuose garažuose stovintys automobiliai, sandėliukuose esantys daiktai - visa tai gali tapti labai įdomia ekskursija naujiems namo gyventojams.

Miesto valdžia turi keletą pasirinkimų, kaip panaudoti Europos Sąjungos skiriamas lėšas socialinio būsto plėtrai. Šiuo metu realistiškiausi variantai yra trys: renovacija ir įrengimas Sodų g. 3, Žemaitės g. 11 arba pavienių butų pirkimas visoje Jonavoje, atskiruose daugiabučiuose. Kadangi Sodų g. 3 namo savininkai yra keli, be to, kiek yra žinoma, turi teisinių konfliktų su pačia savivaldybe, šis variantas tampa vis mažiau svarstomas. Juolab, kad siūloma kaina nėra patraukli.

Todėl, mano nuomone, labiausiai miesto vadovai svarsto apie du galimus lėšų panaudojimo būdus: Žemaitės g. 11 namo baigiamoji statyba ir įrengimas arba butų pirkimas pagal skelbimus. Pirmu atveju, panaudojusi visas turimas lėšas savivaldybė įgytų tik 48 butus naujame name. O buto savikaina gautųsi 36 tūkst. eurų. Žinoma, administravimo šiuo atveju būtų kur kas mažiau. Sutarei su savininku kainą, už kurią perkamas namas, ir visi įrengimo ir statybos klausimai tampa savininko rūpesčiu.

Bet ar miesto valdžia turi priiminėti sprendimus pagal administravimo patogumo kriterijų? Nejaugi visa kita tampa nebesvarbu? Ir ar tai yra protingas lėšų panaudojimas?

Dar vienas variantas - pirkti butus pagal skelbimus, skirtingose miesto vietose. Nors apie šį variantą yra kalbama, tačiau pirmiau įžvelgiami minusai - sunkus administravimas su skirtingais butų savininkais, butų kainų kilimas dėl atsiradusios dirbtinos paklausos, galimai nepatenkinti laiptinių gyventojai dėl planuojamo tokio savivaldybės sprendimo.

Tačiau sprendimus priimančiai pusei siūlau susipažinti ir su galimais pliusais, jei bus perkami butai. Socialinio būsto Jonavoje laukia 263 šeimos. Todėl tikslas turėtų būti kaip nupirkti maksimaliai daugiausia butų. Ir pavienis pirkimas kol kas yra vienintelė išeitis, nes pagal skaičiavimus už skiriamas lėšas (1.6 mln. eurų) galima nupirkti 70-80 butų visoje Jonavoje.

Pagalba socialiai remtiniems žmonėms neturėtų būti “užkrauta” vienam namui mieste. Mūsų visų jonaviečių pareiga jiems padėti, pirmiausia, rodant gerą pavyzdį ir padedant adaptuotis visuomenėje. Išskirstant juos po visą miestą, socialiai remtini žmonės ne tik matys teigiamą gyventojų pavyzdį, bet ir susidurs su taisyklėmis, kurių privalu laikytis. Tuo tarpu sukėlus visus gyventojus į vieną namą, žmonės bus atskirti nuo likusio miesto gyvenimo, taip tarsi sukuriant atsirą getą, kuriame nebus nei teigiamo pavyzdžio, nei taisyklių laikymosi.

Šiandien nekilnojamo turto rinka Jonavoje yra tikrai vangi. Sandorių nėra daug, tačiau priėmus sprendimą pirkti butus socialiniams būstams, jonaviečiai galėtų lengviau parduoti savo nekilnojamąjį turtą, kurio jau senokai negali parduoti. Tiesa, atsiradus aktyvumui pardavimuose, butų savininkai uždirbtų kiek daugiau iš savo būsto, bet vis dėlto uždirbtų, o ne prarastų!

Kitas teigiamas pokytis nekilnojamojo turto rinkoje būtų tai, jog supirkus reikšmingą kiekį butų, sumažėtų pasiūla. To pasekoje, likusių jonaviečių butų vertė pakiltų. Net ir susidarius tokiai situacijai,  būtų galima nupirkti daugiau nei 48 butus.  

Sumažėjus pasiūlai, Žemaitės g. 11 namo savininkui atsirastų puiki terpė pasiūlyti Jonavai 48 butus naujos statybos name su visais patogumais: privatus parkingas kieme, požeminis garažas automobiliui, kiemo aikštelė stebima vaizdo kameromis, modernūs liftai, individualus šildymas kiekvienam butui, maži komunaliniai mokesčiai, puiki kaimynystė ir t.t. Kitaip tariant - šiam namui atsirastų puiki proga įgyti baigtumą, sukuriant galimybę įsigyti modernų būstą jo ieškantiems.

Šiuo metu čia - užburtas ratas: savininkas nevykdo statybos, nes niekas neperka butų, o niekas neperka butų, nes niekas nevykdo statybos! Tinkamai išnaudojus esamą situaciją, galima išjudinti šį klausimą miestui labai teigiama linkme.

Bet šitas kelias yra sunkesnis. O sunkumus mėgsta ne visi. Tikrai ne visi gali su jais susitvarkyti. Taigi, ši situacija yra ir išbandymas mūsų miesto valdžiai. Ar ji nori tik užsidėti pliusiuką prie to, kad įvykdė dar vieną Europos Sąjungos projektą, nepaisant pasekmių ir abejotinos naudos, ar ji parodys charakterį, suteiks maksimalią naudą socialiai remtiniems žmonėms ir prisidės prie gražesnio miesto kūrimo?

Aš kaip jonavietis, tikiu, kad mes išrinkome kompetentingą valdžią, kuri neis lengviausiu keliu, ir padės Jonavai žengti pirmyn, o ne atgal.

Žemaitės gatvės 11 namo gyventojų vardu -

Domas Jakutis