@ jonavoszinios.lt

Pastaruoju metu itin suaktyvėjo vadinamųjų „juodųjų archeologų" veikla, pranešė Kultūros paveldo departamento Kauno skyrius.

„Juodieji archeologai" – tai senovinių dirbinių kolekcionieriai arba perpardavinėtojai, ieškantys žemėje esančių senųjų kultūrų dirbinių.

Dažniausiai jie ieško senovinių metalo dirbinių, tam naudoja metalo ieškiklius. Tokių nelegalių paieškų bei kasinėjimų metu negrįžtamai sunaikinamas kultūrinis sluoksnis, nes neatliekama mokslinė fiksacija, radiniai patenka į juodąją rinką, pas kolekcininkus, o dažniausiai yra išvežami iš Lietuvos.

Be visuomenės pagalbos su šiuo reiškiniu kovoti neįmanoma, nes nelegalūs kasinėjimai dažniausiai vykdomi nuošaliose vietose, po darbo valandų ir savaitgaliais.

Pastebėjus žmones su metalo ieškikliais ar neįprastus kasinėjimus laukuose, prašytume nedelsiant  pranešti artimiausiai seniūnijai, policijai, Kultūros paveldo departamentui,  savivaldybių paveldosaugos specialistams ir bendruoju pagalbos telefonu 112.

Taip pat pageidautina šiuos asmenis nufotografuoti ir užsirašyti automobilių, kuriais jie atvykę, numerius.

Vidmanto Balkūno nuotraukose: 2013 metais Jonavos rajone galimai užfiksuoti „juodieji archeologai“. Vyrai su metalo ieškikliais ir kastuvėliais vaikščioji viename iš Jonavos rajono kaimų, atokioje ir negyvenamojoje vietovėje šalia sentikių maldos namų ir kapinių. Kaip vėliau teigė ekspertai, greičiausiai šioje vietoje yra iki tol mokslininkams nežinoma XVI a. dvarvietė.