@ jonavoszinios.lt

„Sveikata – didžiausias turtas“ – byloja liaudies išmintis. Prasidėjus šaltajam metų laikotarpiui, sveikatos reikalai tampa kaip niekad aktualūs. Per šiuos, 2014 –us metus, rajono sveikatos priežiūros sistemoje įvyko nemažai pokyčių. Apie juos pasakoja Birutė Platkauskienė – Jonavos rajono savivaldybės tarybos, Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komiteto narė.

-Ne paslaptis, kad VšĮ „Jonavos ligoninė“ turi skolų. Kaip bandoma su jomis susitvarkyti? Ar ligoninės įsiskolinimai turi įtakos teikiamų paslaugų kokybei?

-Jonavos rajono savivaldybė kasmet skiria Jonavos ligoninei lėšų (2012m. – 800 tūkst. Lt., 2013 m. – 600 tūkst. Lt.) Šiais metais skirta 160 tūkst. Lt. būtinosioms skoloms padengti ir 150 tūkst. Lt. daliniam projektui „Medicininių atliekų nukenksminimo įrangos įsigijimui“ finansuoti.  Nors įstaigos balansas neigiamas, ligoninės vadovė A. Balutienė  nuo pat pirmų darbo dienų ėmėsi  ryžtingų veiksmų tam, kad rajono gyventojams būtų užtikrintas maksimalus antrinio lygio gydymo įstaigos paslaugų teikimas,  laiku būtų išmokami atlyginimai darbuotojams, kad vyktų atsiskaitymai su kreditoriais. Vadovė nusiteikusi optimistiškai ir mano, kad galbūt per  ateinančius trejus metus pavyks išbristi iš susidariusių skolų liūno.

Kaip jau minėjau, paslaugos pacientams teikiamos be trikdžių, todėl pacientai gali būti ramūs, kad vietoje ras visus būtinus specialistus.  Ligoninės direktorė teigimu  į  reanimacijos, urologijos, traumatologijos, ginekologijos ir kt. skyrius  priimta naujų specialistų.

Į ligoninę iš Kauno klinikų atvyksta kraujagyslių chirurgas. Jis ne tik konsultuoja pacientus, bet ir atlieka operacijas. Sutartis su šiuo specialistu bus pratęsta ir pacientams tokia gydymo paslauga bus teikiama ir ateinančiais metais.

-Gyventojai atkreipia dėmesį į vykstančius statybos, remonto darbus aplink ligoninės komplekso pastatus. Kokie atnaujinimai atliekami? Kokią įtaką jie turės įstaigų infastruktūrai bei patiems pacientams?

-Rajono  sveikatos įstaigose vykdomi ES ir valstybės biudžeto lėšomis finansuojami  projektai.  Vienas tokių - Jonavos psichikos dienos stacionaro įkūrimas. Bendra projekto vertė - 1 480 000 Lt. Šiuo metu nėra dienos stacionaro, galinčio priimti psichikos sutrikimais sergančius asmenis jų ligai paūmėjus. Įgyvendinus šį projektą, naujame pastatytame anstate virš VŠĮ Jonavos ligoninės slaugos skyriaus bus įkurtas dienos stacionaras, kuriame asmenys bus gydomi dienos metu, o vakare galės grįžti į namus, į jiems įprastą aplinką. Bus teikiamas medikamentinis gydymas, individuali ir grupinė psichoterapija bei kitos paslaugos. Projektą planuojama įgyvendinti 2015 m.

Kitas projektas - „E“ sveikatos paslaugų plėtra Kauno regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Bendra projekto vertė - 1700 000 Lt. Tikslas – sudaryti sąlygas pacientams gauti šiuolaikiškas informacines sveikatos priežiūros paslaugas, o  sveikatos priežiūros įstaigoms ir specialistams tarpusavyje bendradarbiauti ir saugiai keistis informacija apie pacientą. Viena iš šio projekto sąlygų - kompiuterizuoti darbo vietas, kad kiekvienas gydytojas, slaugytojas arba  kitas specialistas galėtų naudotis  kompiuterine prieiga. Šiuo metu jau kompiuterizuota VŠĮ Jonavos ligoninės laboratorija, artimiausiu metu planuojama  įrangą įdiegti  Jonavos PSPC.

Greitu laiku bus atidarytas  pagrindinis įėjimas į VŠĮ Jonavos PSPC su įvažiavimu  negalią turintiems žmonėms. Taip pat  svarstoma galimybė pakeisti duris, atsidarančias nuo judesio jutiklio, tai  be abejo  palengvintų neįgalaus ligonio  patekimą  į  gydymo įstaigą.

Didelės apimties projektas įgyvendintas VŠĮ Bukonių PSPC Bukonių slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje (nuo spalio 1 d. VŠĮ Jonavos PSPC filialas), kur  ES lėšomis sutvarkytas ne tik pastatas, bet ir šiuolaikiškai atnaujintos bei  rekonstruotos patalpos, pilnai atitinkančios ES reikalavimus: įrengtas liftas,  sutvarkyta ventiliacija, pakeisti baldai, įsigytos elektrinės funkcinės lovos. 

ES lėšomis apšiltintas PSPC pastatas, renovuojama šildymo sistema, taip pat apšiltinti Šveicarijos, Panoterių ambulatorijų pastatai.  Taigi, daroma viskas, kad gydymo paslaugas teikiančių įstaigų infrastruktūra tik gėrėtų ir taptų kuo patogesnė pacientui.

-Drauge su prasidedančiu šildymo sezonu gyventojus užplūsta įvairūs sezoniniai sveikatos sutrikimai. Pacientų eilės prie šeimos gydytojų kabinetų tokiu metu ypač gausios. Paprastai laukti, kol gydytojas priims, tekdavo ne taip jau trumpai. Ar ši problema vis dar aktuali mūsų rajone? Pirminės sveikatos priežiūros centre ?

-VŠĮ  Jonavos PSPC pradėjus vadovauti direktorei A. Sivolovienei,  įdiegta elektroninė pacientų registravimo tvarka. Dėl to sumažėjo laukiančiųjų registratūroje, prie gydytojų kabinetų  eilės. Naudodamiesi  portalu  www.sergu.lt,  per mėnesį vidutiniškai registruojasi apie 1000 pacientų, o tai sudaro apie 10 proc. visų besikreipiančiųjų asmenų. Pacientai gydytojo konsultacijai priimami per 5 darbo dienas, o būtinosios pagalbos ligoniai priimami tą pačią dieną.  

-Nemažai aistrų buvo sukėlęs rajone buvusių ambulatorijų reorganizavimas. Kas išprovokavo šiuos pokyčius ir kokia situacija yra dabar?

-Didėjant valdymo bei administravimo išlaidoms, vykstant demografiniams pokyčiams rajone, atsirado būtinybė  optimizuoti sveikatos  įstaigų valdymą. Šiai dienai jau baigta pirminio lygio asmens sveikatos paslaugas teikiančių įstaigų reorganizacija, todėl neliko nei vieno atskiro juridinio asmens. Rajone išsidėsčiusios įstaigos  tapo VŠĮ Jonavos PSPC filialais arba padaliniais. Veiklos apimtys minėtose įstaigose  išliko tos pačios, tačiau pasikeitė juridinis statusas. Pertvarkius VŠĮ  Jonavos Bukonių priežiūros centrą,  Jonavos slaugos skyrius prijungtas prie VŠĮ Jonavos ligoninės,   o teikiamos paslaugos Bukonyse,  tapo VŠĮ Jonavos PSPC filialu.

-Apie kokias dar aktualias naujoves ar pasikeitimus mūsų rajono gyventojams vertėtų žinoti?

-Jau daugiau kaip pusmetį Lietuvoje galioja nauja pacientų, patyrusių ūminį galvos smegenų insultą, aptarnavimo tvarka. Tokių pacientų gydymui Kaune (Kauno klinikose), Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose  įsteigti taip vadinamieji  insulto gydymo centrai. Greitosios medicinos pagalbos medikai, atvykę į kvietimą ir įtardami, kad pacientas patyrė ūminį galvos smegenų insultą, nedelsdami informuoja atitinkamą artimiausią gydymo centrą ir pacientą veža tiesiai į jį. Kadangi insultą patyrusių pacientų gydymui labai svarbus laikas, kada jiems bus pradėtos teikti specializuotos paslaugos, todėl visi gydymo centrai  veikia ištisą parą. Šiuose centruose sukoncentruoti geriausi apskričių gydytojai ir atitinkama medicinos įranga. Jonavos rajono gyventojai, diagnozavus ar įtarus ūminį galvos smegenų insultą, nedelsiant greitosios medicinos pagalbos automobiliu pervežami į Kauno klinikose įsikūrusį gydymo centrą.  

-Kokios ligos kelia didžiausią grėsmę rajono gyventojams? Ar imamasi priemonių tokių susirgimų skaičiui mažinti? Jei taip – kokių?

-Sergamumas ir mirtingumas nuo piktybinių navikų Jonavos rajono savivaldybėje yra viena iš didžiausių problemų. Apžvelgiant į  mirtingumo nuo vėžio struktūrą moterų tarpe,  vyraujantis yra krūties vėžys. Siekiant bent dalinai išspręsti sergamumo ir mirtingumo problemą rajone,  Jonavos rajono savivaldybės taryba pritarė mamografo įsigijimui   iš  savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiajai  programai  skirtų lėšų. Mamografas jau nupirktas, o  šią paslaugą VŠĮ Jonavos ligoninė planuoja  teikti ateinančių metų pirmame ketvirtyje.   Manau, tai didelė paskata  rajono moterims prevenciškai pasitikrinti savo sveikatą ir įvertinti esamas krūties vėžio rizikas.

Be to, kiekvieno mėnesio ketvirtą trečiadienį į VŠĮ Jonavos ligoninės konsultacinę polikliniką atvyksta onkologas iš Lietuvos sveikatos mokslų universitetinės ligoninės Kauno klinikų. Vizito metu gydytojas aptarnauja apie 30 žmonių, iš kurių vienam - trims asmenims įtariami onkologiniai susirgimai, o tolimesnei apžiūrai pacientai vyksta į Kauno klinikas. Ši gydymo paslauga bus teikiama ir  ateinančiais metais.

-Ko palinkėtumėt rajono gyventojams?

-Artėja žiema, nepamirškite pasiskiepinti nuo gripo. Specialistų teigimu, pats  tinkamiausias laikas yra spalio- lapkričio mėnesiai. Tai ypatingai svarbu sergantiems lėtinėmis ligomis, nėščiosioms moterims, pensinio amžiaus žmonėms ir vaikams. Norintiems  pasiskiepyti visų pirma reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.  Visiems linkiu geros sveikatos. Rūpinkitės savimi ir savo artimaisiais!