@ jonavoszinios.lt

Jonavos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkė Diana Daina Šutovienė gali pasigirti neeiliniu augintiniu: jos namuose gyvena penkerių metų kalbanti papūga, vardu Čiakas.

Čiakas – žako rūšies atstovas. Ši papūgų rūšis garsėja kaip viena iš daugiausiai kalbančių papūgų, o jų intelektas lyginamas su delfinų ar penkerių metų vaiko intelektu. Žako ne tik sugeba išmokti ir atkartoti žodžius, bet ir kalbėti sakiniais, puikiai suvokia jų prasmę.

Čiako šeimininkė pasakoja, kad šios papūgos daugiausiai paplitusios Pietų Afrikoje, o namų augintiniais jos tampa dėl ne visai humaniškos žmonių veiklos. Vos išsiritę jaunikliai atimami iš savo mamos ir būtent todėl papūgiukai pradeda bendrauti žmonių kalba.

„Papūgų jauniklis, augantis tarp žmonių, juos priima kaip savo šeimą. Mūsų Čiakas galvoja, kad mes esame jo šeima. Prijaukinta papūga nesuvokia savęs kaip paukščio, todėl ir pradeda kalbėti taip, kaip mes“, – pasakoja ponia Diana Daina.

Čiako šeimininkė sako, kad nors šios papūgos dažniausiai pradeda kalbėti būdamos 2-3 metų,  jos augintinis pirmuosius savo žodžius ištarė vos vienerių.

„Pirmieji jo žodžiai buvo „kūkū“ ir „kas čia“. Man išėjus į kitą kambarį, jis tarsi žaisdamas kartodavo „kūkū“, o šiuo metu ne tik moka kalbėti pilnais sakiniais, bet ir mėgsta dainuoti dainą „Čiunga čianga“, – apie Čiako sugebėjimus pasakojo šeimininkė.

Tiesa, Čiakas ne tik kalba, bet ir „pramogauja“:  jis išardė jau ne vieną kompiuterio klaviatūrą, nuplėšė sienų tapetus bei nuolatos pavagia rašiklį ar kitą smulkmeną.

„Kai jis staiga pribėga ir nuo stalo pačiumpa kokį daiktą, o mes prašome atiduoti, jis tiesiog sprunka tolyn kartodamas: „Čia mano! Eik iš čia!“ Žinoma, tokiose situacijose būna dažniau juokinga, nei pikta“, – papūgos išdaigomis dalijasi Diana Daina.

Čiakas turi ir daugiau sugebėjimų. Jis ne tik moka kalbėti, bet dar ir sugeba atskirti maistą, pašildytą mikrobangų krosnelėje, bei produktus, kuriuose gausu konservantų.

„Čiakas labai mėgsta varškėtukus, tačiau jei pašildysi juos mikrobangų krosnelėje, net nesiartins prie jų. Taip pat jis mėgsta įvairius jogurtus, bet jei jogurtas yra ilgo galiojimo ir jame yra daug maisto priedų, Čiakas jo atsisakys,“ – teigė D. D. Šutovienė.

Tačiau kad ir kaip žavėtų galimybė namuose auginti egzotišką gyvūną, Čiako šeimininkė siūlo labai apgalvoti tokį sprendimą. Šios papūgos gyvena 60-80 metų, todėl išlieka didelė tikimybė, kad augintinis gyvens ilgiau nei jo šeimininkas. Kaip teigia Diana Daina, tokia papūga gali tapti ir palikimo dalimi.

„Kad ir kaip linksmai atrodytų papūgų vaizdo įrašai internete, šis augintinis – ne kiekvienam. Tai nėra labai meilus gyvūnas, netgi kiek neprognozuojamas, turintis savo charakterį. Jei jį paliksi vieną namuose, grįžusi rasi įsižeidusį, jis net neprieis prie tavęs. Dėl to mes stengiamės jį vežtis visur kartu arba prašom artimųjų, kad pasaugotų. Ši papūga – kaip vaikas, reikalaujantis daug dėmesio ir laiko.

Nepatarčiau tokio augintinio rinktis ir šeimoms su vaikais. Jo snapas yra labai stiprus: laisvai sulanksto metalinę skardinę. Čiakas savo snapu yra ne kartą ir mane sužalojęs.

Galų gale tokiam augintiniui susirgus, labai sunku surasti ir veterinarą, kuris sutiktų pasirūpinti jo gydymu. Veterinarai neturi patirties gydyti tokius gyvūnus, sunku jiems parinkti vaistų dozes. Todėl kai kartą Čiakas susirgo, turėjom labai daug rūpesčių. Laimė, viskas baigėsi gerai: Čiakas pasveiko“, – pasakojo D. D. Šutovienė.

"Jonavos žinios", Jovitos Stanevičiūtės tekstas, Algimanto Barzdžiaus nuotraukos