Neterminuoti prašymai ligos pašalpai skirti

@ jonavoszinios.lt

 - Įsigaliojus naujai prašymų gauti ligos ar slaugos pašalpą tvarkai, priklausanti pašalpa žmogui bus skiriama automatiškai. Tačiau pirmąjį prašymą „Sodrai“ pateikti vis tiek reikės net ir tuo metu, jei asmuo nėra prisiregistravęs "Sodros" sistemoje. Ar teisingai supratau?

- Supratote teisingai, tam, kad ligos pašalpa būtų skiriama automatiškai, žmogus turėtų užpildyti neterminuotą prašymą ligos pašalpai skirti. Tai galima padaryti „Sodros“ interneto svetainėje www.sodra.lt prisijungus prie asmeninės gyventojo paskyros arba atvykus į bet kurį Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinį skyrių.

- Ar prašymą galima pateikti ir asmeniui nesergant?

- Taip, neterminuotą prašymą skirti ligos pašalpą galima pateikti ir nesergant (neturint išduoto nedarbingumo pažymėjimo) ir tą mes rekomenduojame daryti.

- Per kiek maždaug dienų asmenį pasieks nedarbingumo pašalpa, jei žmogus turi nedarbingumo pažymėjimą ir pateikė prašymą?

 - Ligos pašalpos pervedamos ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir (ar) duomenimis gavimo. Be elektroninio nedarbingumo pažymėjimo, darbdaviai turi pateikti pranešimus, patvirtinančius ligos laikotarpį. 

- Ką patartumėte žmonėms, kurie nemoka naudotis kompiuteriu, kaip jiems užsiregistruoti, kur atnešti prašymą? Ar reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą?

- Prašymą galima pateikti atvykus į bet kurį Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinį skyrių. Atvykus reikėtų turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę) ir banko sąskaitos, į kurią klientas norėtų gauti pašalpą, duomenis.

- Ar vieną kartą parašytas prašymas galios neterminuotai?

- Taip, vieną kartą parašytas prašymas galios neterminuotai. Tikslinti jį reikės tik tuo atveju, jeigu išmokų gavėjas norės pakeisti mokėjimo būdą ar kontaktinius duomenis. Tai galima padaryti taip pat, kaip ir pildant prašymą – elektroniniu būdu arba „Sodros“ teritoriniame skyriuje.

- Kada prašymo duomenis būtinai reikės pakeisti?

- Kai keisis mokėjimo būdo duomenys (sąskaitos numeris) arba asmens kontaktiniai duomenys.

- Priminkite, kokio dydžio (bendrąja prasme) ir kuriems asmenims priklauso ligos pašalpa, kiek dienų apmoka darbdavys?

- Ligos pašalpa mokama dirbantiems asmenims, kurie yra draudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu ir dėl ligos prarado pajamas, bei pirmai ligos dienai turi ne mažesnį kaip 3mėn. per paskutinius 12mėn. arba 6mėn. per paskutinius 24mėn. ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą. Taip pat ligos pašalpą gali gauti asmenys iki 26 metų, neįgiję reikiamo ligos ir motinystės socialinio draudimo stažo, dėl to, kad mokėsi pagal dieninę arba nuolatinę studijų formą, o nedarbingumas prasidėjo per 6mėn. po mokslų baigimo; taip pat asmenys, kurie pastaruosius metus ar dvejus buvo draudžiami kaip pareigūnai, profesinės karo tarnybos kariai, ar statutiniai valstybės tarnautojai, jeigu po tarnybos pabaigos įsidarbino ne vėliau kaip per 3 mėnesius.

80-100proc. gavėjo vidutinio darbo užmokesčio dydžio pašalpą už 2 pirmąsias ligos dienas moka darbdavys. 80 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio pašalpą nuo 3 ligos dienos moka „Sodra“. Asmenims, nedarbingiems dėl audinių, ląstelių ar organų paėmimo transplantacijai donorystės tikslu, 100proc. gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio pašalpą nuo pirmos laikino nedarbingumo dienos moka „Sodra“. Ligos pašalpa slaugant sergantį šeimos narį nuo pirmos dienos mokama 85proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio.

- Ar dirbantiems pensininkams irgi galioja nauja tvarka?

- Taip, dirbantys pensininkai lygiai taip pat, kaip ir visi dirbantys asmenys, gali pateikti neterminuotus prašymus skirti ligos pašalpą.

- Gal Jonavos skyriuje jau yra asmenų, pateikusių prašymus pagal naująją tvarką?

- Neterminuotus prašymus skirti ligos pašalpą priimame jau nuo rugpjūčio 16 d., todėl neterminuotus prašymus užpildžiusiųjų yra daugiau nei 20 tūkst. mūsų klientų visoje Lietuvoje. Tad kviečiame visus jau dabar teikti neterminuotus prašymus, kad susirgus reikėtų rūpintis tik savo sveikata.

Į klausimus atsakė Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos, Kauno skyriaus, Jonavos klientų aptarnavimo poskyrio vedėja Alina Batulevičienė