@ jonavoszinios.lt

Mitybos specialistas Artūras Sujeta (29 m.) sako, jog Lietuvoje jau laikas liautis galvoti, kad klientas – visada teisus.

„Jei į sporto klubą ateina 120 kilogramų sverianti moteris, kuri sako, kad jai nemokamos Sujetos konsultacijos nereikia, nes ji viską žino, man keista.

Arba ateina vyras, kuris kaip šuniui man numeta pinigus ir galvoja, kad štai dabar jis galės mane „šokdinti“. Už jūsų pinigus – bet kokie kaprizai? Ne, taip tikrai nebus“, - tvirtina iš Jonavos kilęs, o šiuo metu Kaune daugiausiai laiko praleidžiantis A.Sujeta.

***

„Pamenu, kai buvau jaunesnis, labai kreipdavau dėmesį į merginos išvaizdą. Aš žiūrėjau į kūną. Dabar šie dalykai man nebėra tokie svarbūs – vertinu žmogaus turinį, jo kūrybiškumą.

Mano prioritetai pasikeitę ir nemanau, kad kūno riebalai yra absoliutus blogis. Žmogui tik nereikia turėti tiek riebalinio audinio, kad tai kenktų jo sveikatai.

Neseniai vakare apsilankiau vienoje Jonavos kavinėje. Sėdi merginos – maždaug 18-19 metų. Sėdi greta gerokai vyresnių vynų. Geria alų, išeina parūkyti. Ir kalbasi. Bet tos kalbos – visiška tuštybė.

Kas bus tada, kai joms sukaks kokie 28 metai? Jos atrodys maždaug kaip keturiasdešimtmetės. Liūdniausia, kad tokių – tuščių žmonių – yra ne taip ir mažai“, - sako A.Sujeta.

Stebėdamas jaunas merginas Artūras tvirtina, kad kai kurios jų pasens gerokai greičiau – dėl netinkamo savo gyvenimo būdo. „Moterys pradeda prasčiau gyventi, ir tai atsilieps jų gyvenimo trukmei“, - sako A.Sujeta.

Jonavietis sako nesąs tik toks mitybos specialistas, kuris patars ką ir kiek dėti į lėkštę. Labai svarbu ir visuma: teisingas gyvenimo būdas, sportas ir vadinamoji poreikių piramidė. Tos piramidės viršuje, sako pašnekovas, yra jausmai, kūrybiškumas, moralė – tie dalykai, kurie padaro mus žmonėmis.

Piramidės apačioje – kur kas žemiškesni dalykai, kurių besaikis vartojimas gali paversti žmogų gyvuliu. Tačiau kai kurie žmonės, sako A.Sujeta, gyvena pagal apverstą poreikių piramidę.

***

Artūras neslepia: jis kilęs iš eilinės, paprastos šeimos, o dalis artimųjų yra emigravę. Tačiau faktą, jog kilęs iš neturtingos šeimos jonavietis įvardiją kaip pliusą, o ne kaip minusą.

Todėl savo tikslų jis siekė pats ir atkakliai. Mokykloje Artūrui itin gerai sekėsi biologija: „Tačiau buvo bloga biologijos mokytoja. Todėl likus pusmečiui iki valstybinių egzaminų ruoštis pradėjau pats“.

Klientų nestokojančiam ir kai kuriuose TV projektuose dalyvavusiam A.Sujetai sektis pradėjo ne iš karto. Jis yra galvojęs ir apie emigraciją.

„Natūralu, kad mūsų valstybės ekonominės sąlygos privertė susimastyti, ar kada nors turėsiu finansinį stabilumą. Apie tai galvojau, kai studijavau magistrantūroje.

Vėliau pagalvojau, kad jei bokso ringe po kiekvieno gauto smūgio griūtum, tai kokia prasmė boksuotis ? Vienintelė prasmė tokiu atveju yra gebėjimas atsistoti. Būtent to mane ir mokė gyvenimas“, - kalbėjo A.Sujeta.

Save jonavietis prilygina boulingo kamuoliui – nors ir ne visada sekėsi, tačiau jis stengėsi „riedėti“ kaip įmanoma tiesiau.

***

Dabar 29 metų A.Sujeta ne tik vienas iš žinomiausių mitybos specialistų Lietuvoje, tačiau ir Lietuvos sporto universiteto biomedicinos mokslų srities doktorantas.

Be mitybos konsultacijų, vyras skaito pasaitas įmonėms, mokiniams ir net – medikams.  Kai kurios paskaitas šalies mokykloms specialistas dovanoja, mat, jo nuomone, labai svarbu ugdyti teisingą vaikų požiūrį ne tik į sportą ir mitybą, tačiau populiarinti ir savanorystės idėją.

Taip pat A.Sujeta dirba sporto klube, kur teikia mitybos konsultacijas bei sudarinėja mitybos planus.

„Dabar jau renkuosi žmones, su kuriais noriu dirbti. Nes pinigai – dar ne viskas. Yra klientų, kurie tapo artimais bičiuliais. Jei matau, kad žmogui tai – svarbu, o man su juo dirbti – gera, jam galiu skirti ir gerokai daugiau laiko, dėmesio. Yra labai sėkmingų istorijų, kai derindami sportą ir mitybą žmonės atsikratė kelių dešimčių kilogramų.

Mitas yra tai, kad mitybos planas „sudarytas iš vištienos krūtinėlės“, kurią rekomenduojama valgyti penkis kartus per dieną. Todėl jei jums pasiūlė tokį mitybos planą, kreipkitės į kitą specialistą. Profesionaliame mitybos plane yra kelios dešimtys skirtingų patiekalų ar produktų“, - pasakojo A.Sujeta.

Tiesa, pasak pašnekovo, tinkama mityba svarbi ne tik viršsvorio turintiems žmonėms – prašyti mitybos konsultacijų pas specialistą ateina ir jaunos lieknos merginos, ir sportininkai.

***

Paties mitybos specialisto pirkinių krepšelyje dažniausiai būna šviežia mėsa, daržovės.

„Kaartais nusiperku „Coca cola zero“ skardinę ar nealkoholinio alaus.  Alkoholio nevartoju“, - sako Artūras.

A.Sujeta kartais valgo ir trakučius, tik ne bulvių, o daržovių. Specialistas taip pat mėgsta juodą šokoladą.

Į klausimą, kodėl pasirinko mitybos specialisto kelią, A.Sujeta atsako paprastai: jam dar mokykloje buvo gaila storų vaikų.

„Jei vaikas yra storas, jis gali patirti ir patyčias. Nežinau, kodėl, tačiau man visada buvo gaila storų žmonių. Iš kur pas mane tas gailestis? Gal vaikystėje mama mane buvo išmetusi iš sūpynių“, - juokiasi A.Sujeta.

Be to, nutukimas nėra tik vizuali problema – per didelis antsvoris gali atsiliepti sveikatai, ypač po 40 metų.

Mitybos specialisto teigimu, Lietuvoje yra daug nutukusių vaikų, ir tai – bėda, o populiariuosius greitojo maisto restoranus A.Sujeta įvardija kaip visišką blogį.

„Manau, kad tėvai savo pavyzdžiu turėtų rodyti vaikams, ką reikia valgyti, o ko – atsisakyti. Kartais imu ir pagalvoju – taip, vietoje vakarinės treniruotės galbūt išties geriau būtų pagulėti ant sofos, išgerti kelias skardines alaus ir pažiūrėti kokią kvailoką televizijos laidą. Išties sveikas gyvenimo būdas nėra pats lengviausiais „užsiėmimas“ – tai nuolatinė kova su savimi.

Jei žmogus galvoja, kad štai ateis į sporto klubą ir lengvai nukris kilogramai, tai taip nebus. Tam reikia darbo, valios, pastangų“, - tvirtina pašnekovas.

Jau dešimt metų Artūras nevalgo kiaulienos, ji tam – tiesiog neskani. „Dabar man net kiaulienos šašlykai atrodo nebeskanūs. Pirmenybę teikiu kalakutienai. Į kavą ir arbatą nededu cukraus – tai ne tik sveikiau, bet ir leidžia patirti tikrą kavos ar arbatos skonį“, - sako A.Sujeta.

A.Sujeta ragina atsisakyti ir alkoholio – jis ne tik turi daug kalorijų, tačiau ir iš dalies panaikina tai, ką tu pasiekei pusantros valandos dirbdamas sporto klube.

„Be to, prie jo priprantama. Alkoholis – lengvas būdas „išeiti“ iš savo rūpesčių. Sunkių akimirkų gyvenime, kai pagalvodavau apie alkoholį, būdavo ir man. Tačiau suprantu, kad tai – laikina“, - sako A.Sujeta.

Jurgitos Lieponės tekstas (žurnalas "Stilius")