Miestas, kuriame nežydi sakuros

@ jonavoszinios.lt

Su Jonava pirmą kartą susipažinau prieš daug metų. Kai maždaug prieš 20 metų teko atsikraustyti čia, nebuvo nieko – nieko, kas priverstų jausti bent jau nedideles simpatijas Jonavai.

Net ir tada Vilnius, nors ir ne toks, kaip dabar, buvo kitoks – jis buvo savitas. Ir Palanga su J.Basanavičiaus gatve buvo savita – turėjo savo veidą. O Kauno Laisvės alėja kažkodėl kvėpavo laisve ir kita kultūra.

Ilgai Jonavos nemylėjau.

Bet viskas keičiasi.

Dabar Jonava yra gražesnė už Kauną, ji įgavo savitumo ir turi tokius ryškius savo veido bruožus, kad šio miesto nesumaišytum su jokiu kitu.

„Grįžti gyventi į Jonavą? Taigi ten kaimas“, - prieš maždaug dešimtmetį stebėjosi mano draugės Vilniuje.

Taip, Jonavoje nežydi sakuros, čia nei žemai, nei aukštai neskraido angelai, tačiau dar po penkerių-dešimties metų nekilnojamojo turto kainos čia greičiausiai bus panašios kaip Kaune, nes jau dabar Jonava tapo miestu, kuriame patrauklu ir gera gyventi.

Į Jonavą atsikrausto šeimos iš Kauno – dėl ramybės, gyvenimo kokybės ir atstumo iki didmiesčio santykio.

Jonava jau dabar po truputį tampa Kauno priemiesčiu, o didžiausias Kauno privalumas – šiame mieste daugiau darbo vietų ir daugiau pramogų. Tačiau kai viena šeima gana dažnai turi ir po du automobilius, pasiekti už 30 kilometrų esantį Kauną yra niekai. Net greičiau, nei piko metu nuo Justiniškių nuvažiuoti iki Vilniaus senamiesčio.

Gyventi Jonavoje – gera. Beveik pačiame Lietuvos viduryje esantis nedidelis miestas turi tiek skirtingų erdvių, kurių pavydėti drąsiai galėtų kiti mažesni miestai.

Beveik 14 kilometrų besidriekiantys dviračių takai, kone miesto centre esantys tvenkiniai ir daugybė galimybių aktyvaus laisvalaikio mėgėjams. Tiesa, kol kas Jonavoje nekoncertuoja nei užsienio atlikėjai, nei garsiausios Lietuvos žvaigdždės, tačiau ir tai – tik laiko klausimas. Kol kas Jonava suka kitu keliu – aktyviuoju, ir čia yra puikios sąlygos laiką leisti kitaip.

Ne vienas sporto klubas, biliardo klubas, jau minėti dviračių takai, kurie tarp jonaviečių – labai populiarūs, netrukus bus atnaujintas stadionas, atviri teniso kortai, slidinėjimo trasa. Arba – Joninių slėnis, kuris vasarą virsta pramogų ir aktyvaus laisvalaikio zona, o jau nuo šios vasaros – ir paplūdimio tinklinio aikštelės.

Apie trečdalis atnaujintų daugiabučių, sutvarkytos pagrindinės miesto aikštės, numatyta Ramybės skvero rekonstrukcija, didžiųjų gatvių remontas. Netrukus Jonavoje atsiras ir didžiulė vaikų žaidimų aikštelė, kurią labai drąsiai bus galima vadinti mažuoju pramogų parku.

Mes turime tiek daug, tik kartais to nematome ir nevertiname. Taip, neturime gero baseino, neturime boulingo klubo, mūsų kultūros centras yra vienas iš tų, kurie dar nerenovuoti, o biblioteka nė iš tolo neprimena modernaus ir šiuolaikinio traukos centro.

Tačiau nepaisant to, Jonavoje vyksta labai daug renginių, tarp jų – ir nekomercinių. Bėda kitur – žmonėms jų nelabai reikia. Tačiau tai ne tik Jonavos, tačiau ir kitų mažesnių Lietuvos miestų problema. Greičiausiai todėl vasaros šventėms užsakyti Vytauto Šiškausko koncertą yra sunku – jis užimtas.

Asmeniškai man Jonavoje trūksta ir jaukaus kavos baro, kuriame interjeras neverstų susigūžti nuo beskonybės. Tačiau svečius drąsiai galima kviesti į savo aurą ir savo veidą turinčias Jonavos kavines – jų yra ne viena.

Taip, čia trūkta kokybiškų renginių – geros muzikos, gero kino. Tačiau daug renginių vyksta kaimyniniame Kaune, todėl nuvažiuoti iki jo – ne taip ir sudėtinga.

Trūksta ir naujos statybos daugiabučių, darbo vietų, investicijų ir dar, matyt, daug ko. Tačiau gerieji Jonavos pokyčiai yra apčiuopiami.

Jonava keičiasi ir auga. Tai mažas miestas, bet tai miestas, kuriame gera ir patogu gyventi.

Ši vasara Jonavoje bus išskirtinė. Jonavoje skambės ir kokybiška muzika ausims, be tradicinių Joninių ir miesto švenčių Jonava nustebins kokybišku ir netikėtu Valstybės dienos paminėjimu, Joninių slėnyje vyks daug mažesnių renginių. Jei organizatoriai gebės kokybiškai visa tai „iškomunikuoti“ – drąsiai galima laukti svečių ir iš Kauno.

Galbūt sprendžiu pagal save, tačiau dėl gero renginio aš galiu nuvažiuoti bet kur.

Į Jonavą šią vasarą atvyksta ir dviratininkai – vyks didelės dviračių varžybos, o miesto tvenkiniais pirmą kartą plauks triatlonininkai.

Vilnius, kurį tikrai myliu, yra žemai skraidančių angelų miestas. Jonava po truputį tampa pirmųjų kartų ir atradimų miestu.

Aš mėgstu nuvažiuoti į Vilnių, nes ten – viskas kitaip. Man labai patinka nubusti Užupyje, o ankstų rytą išeiti į Bernardinų sodą. Man patinka jo pasirinkimai ir jo galimybės, jo žmonės, jo gatvės ir mažos jaukios krautuvėlės.

Vilnius yra mano laisvė ir mano aistra. Bet Jonava yra mano namai.

Jurgita Lieponė

R.Budrio, J.Lieponės nuotr.