@ jonavoszinios.lt

Po pasibaigusių Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų pirmojo turo jau aišku, kad jonaviečiai rinksis prie balsadėžių ir antrą kartą: antrajame ture su solidžia 41,64 proc. persvara nugalėjęs socialdemokratas Rimantas Sinkevičius stos į kovą prieš valstietį Gintarą Stašionį, surinkusį 16,22 proc. rinkėjų palaikymo.

Tikriausiai reiktų sakyti, jog pirmojo turo nugalėtojas nestebina, kaip nestebina ir paskutinysis trejetas, kuriame rikiuojasi Raimonda Baltrukėnė (1,21 proc.), Lorenas Makaravičius (1,77 proc.) ir Loreta Macionienė (2,71 proc.). Tačiau netikėti rinkimų rezultatai stebina dėl 2-5 vietose išsirikiavusių politikų.

Kiek netikėtai antrąją vietą užėmęs ir dėl vietos parlamente dar kovosiantis Gintaras Stašionis už nugaros paliko favoritu laikytą liberalą Remigijų Osauską (13,32 proc.), o konservatorius Darius Mockus (12,89 proc.), nedaug atsilikęs nuo prizinio trejeto ir užėmęs ketvirtąją vietą, toli už savęs paliko skaudžiai rinkimus pralaimėjusios Darbo partijos atstovą, praėjusių Seimo rinkimų antrojo turo dalyvį Saulių Jakimavičių, kuris taip pat surinko labai mažą procentą rinkėjų balsų – vos 5,21 proc.

Tokie rinkimų rezultatai Jonavos vienmandatėje rinkimų apygardoje rodo tai, jog jonaviečiai taip pat išsiilgę permainų, tačiau ne dėl R. Sinkevičiaus, o dėl kitų partijų lyderių – R. Osausko ir S. Jakimavičiaus.

Klausimas, kiek populiari ir priimtina jonaviečiams yra G. Stašionio asmenybė, kiek – partijos populiarumas šiuose rinkimuose. Tačiau, kad ir kaip bebūtų, „iš niekur“ atsiradęs valstiečių kandidatas pranoko ne pirmus rinkimus Jonavoje besivaržančius ir vilkus, ir naujokus.

R. Osauskas, laikytas realiausiu kandidatu varžytis su R. Sinkevičiumi antrajame ture, nudega jau nebe pirmą kartą: pernai mero rinkimuose nors ir buvo antras, tačiau vos su 8,41 proc., o 2012 m. Seimo rinkimuose liko ketvirtas (9,92 proc.).

Tiesa, S. Jakimavičiaus kritimas – dar skausmingesnis: pernai antrajame ture besivaržęs šiuo metu parlamentaro pareigas einantis „darbietis“ vos perkopė 5 proc. barjerą, liko penktas ir toli paleido kitus pagrindinius konkurentus. Maža to, jo atstovaujamos Darbo partijos apskritai nebus Seime ateinančius ketverius metus.

Be G. Stašionio, taip pat galima kalbėti apie gerą ir sėkmingą D. Mockaus pasirodymą rinkimuose. Prieš rinkimus į politinę areną žengęs konservatorius ne tik tobulėjo visos rinkiminės kampanijos metu, bet ir pasiekė neblogą rezultatą, likęs ketvirtoje vietoje mūsų apygardoje.

Tokie rezultatai rodo, jog jonaviečiai ir toliau lieka patenkinti socialdemokratų lyderiu (maža to, daugiamandatėje apygardoje, kitaip nei visoje Lietuvoje, Jonavoje LSDP surinko didžiausią juos palaikančių rinkėjų balsų skaičių, lyginant su kitomis partijomis) ir jį mato Seime, deleguotą Jonavos rinkimų apygardoje.

Kiek sunkiau kalbėti apie G. Stašionio asmenybę, nes kaip ir per visą Lietuvą, taip ir Jonavoje reikšmingą įtaką jo populiarumui galėjo turėti tai, jog jis atstovauja būtent Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Tačiau rinkėjai siunčia aiškų signalą liberalams ir „darbiečiams“: jų lyderiai nebesulaukia pasitikėjimo ir turi prisiimti atsakomybę už partijos nesėkmę rinkimuose. Staigiam S. Jakimavičiaus kritimui turėti įtakos galėjo ir bendras Darbo partijos smukimas, tačiau R. Osauskui šie rinkimai – eilinė nesėkmė.

Visa tai reiškia, jog Jonavos liberalai ir „darbiečiai“ turėtų ieškoti naujų lyderių, norint pasiekti sėkmingų rezultatų 2019 m. savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose.

Rinkimų rezultatai gali būti ženklas ir Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams. Po nuoseklių tinkamo ir gero kandidato paieškų konservatoriams galbūt pagaliau pavyko jį surasti ir Jonavoje šios partijos lyderiu galėtų tapti D. Mockus.

Kiek niūresnės nuotaikos Jonavoje turėtų būti „tvarkiečiams“: jų kandidatė absoliučiai neįtikino rinkėjų, o, kaip žinome, šios partijos lyderis Jonavoje Juozas Jokimas net nestojo į kovą parlamento rinkimuose. Tad „Tvarkos ir teisingumo“ partijos krachas po savivaldybių tarybų rinkimų ir buvusios lyderės Ritos Latviūnienės perėjimo pas „darbiečius“ tęsiasi.

Kiek tai paveiks Jonavos vietinę politiką apskritai, sunku pasakyti, bet reikia manyti, kad savivaldybės tarybos darbas tęsis kaip vykęs. Visgi, jeigu partijos nori realių pokyčių politinėje arenoje, besiruošiant kitiems rinkimams, jų gretose turėtų žengti nauji lyderiai, o konservatoriai turėtų pagalvoti apie tinkamą D. Mockaus vaidmenį partijoje. Savo ruožtu socialdemokratai, atrodo, gali ir toliau likti ramūs, bet užmigti ant laurų niekada nebus naudinga.

Žilvinas Galimovas,

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentas