Kiek vaikų ašarų mato namų sienos?

@ jonavoszinios.lt

Šiuo straipsniu kreipiuosi į visas Jonavos rajono bendruomenes: abejingumo būti negali!

Į ligoninę Vilniuje atvežta sumušta galva metukų mergytė su diržo sagtimi kaktoje. Visą Lietuvą sukrėtusi tragedija Kėdainių rajone, kur, kaip įtariama, tėvas nužudė du savo mažylius.

Mano įsitikinimu, šie įvykiai parodė bendruomenės abejingumą. Ir tikrai ne pirmas kartas, kai po tragiško įvykio kaimynai atvykusiems žurnalistams aiškina, kad to ir reikėjo laukti, nes matė smurtaujantį, girtuokliaujantį šeimos tėvą. Girdėjo, matė, žinojo, tačiau niekas niekam nepranešė. 

Tiek Kėdainių, tiek mūsų, tiek kitų rajonų vaiko teisių apsaugos specialistai su panašia situacija susiduria beveik kasdien. O juk kaimuose tam ir buriamos bendruomenės, renkami seniūnaičiai, kad laiku pamatytų, kas negerai, informuotų apie tai atitinkamas tarnybas.

Per savo darbo metus teko susidurti su kai kuriomis kaimo bendruomenėmis, kurios,  užuot pasistengusios padėti socialinės rizikos šeimoms, jų „nepastebi“, jas ignoruoja ar net sukuria nepakantumo atmosferą, kad tokios šeimos kuo greičiau išsikraustytų.

Visiems būtų žymiai geriau, jei kaimynai į tokias šeimas žiūrėtų pozityviau, padėtų joms, o ne pultų rinkti aukas ir teikti pagalbą tik tada, kai įvyko nepataisoma nelaimė.  

Nėra sunku ir tikrai neatima daug laiko skambutis policijai (visą parą veikiantis 112), bendruomenės pareigūnui, seniūnui, socialiniam darbuotojui ar vaiko teisių apsaugos specialistui (tel. (8 349) 501 13). Pastebėtas smurtas šeimoje, besaikis alkoholio vartojimas ir apie tai pranešus atsakingiems darbuotojams būtų žymiai efektyvesnė prevencija, siekiant išvengti panašių nelaimių.

Mes nesame telepatai ar aiškiaregiai, galintys nuspėti įvykius ateityje ir laiku padėti tokioms šeimoms. O šalia gyvenantys kaimynai nesunkiai pastebės mėlynėmis nusėtą vaiką ar neišsiblaivančius tėvus.

Skambinkite, siųskite el. laiškus, užeikite į Vaiko teisių apsaugos skyrių. Labai gali būti, kad jūsų pilietiškumas, laiku suteikta informacija užbėgs už akių bręstančiai tragedijai ir  Jonavos rajone...

Elegijus Laimikis

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas