@ jonavoszinios.lt

Balandžio 23 dieną jonaviečiai rinks Jonavos rajono merą. Artėjant rinkimams visus kandidatus į debatus pakvietė jaunimo iniciatyva „Žinau, ką renku“, o juos moderavo Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Kol kas tai – pirmieji debatai, kurių moderatorius nesuteikė galimybės kandidatams pilstyti iš tuščio į kiaurą nepasakant nieko apčiuopiamo: iš visų kandidatų buvo reikalaujama aiškumo ir konkretumo.   

Dėl Jonavos mero posto varžosi šeši kandidatai: socialdemokratas Eugenijus Sabutis, Darius Mockus (Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Alina Batulevičienė (išsikėlė pati), Bronislovas Liutkus (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Remigijus Osauskas (Lietuvos liberalų sąjūdis), Rimantas Kiseliovas (Darbo partija). Trečiadienį vykusiuose debatuose nedalyvavo B.Liutkus.

Kandidatai į merus trumpai pristatė savo vizijas ir numatomus darbus, atsakė į vieną kertinių klausimų – kodėl jie siekia vadovauti Jonavos rajonui.

Kaip sakė D.Mockus, per dešimt metų Jonavos rajone sumažėjo net 12 proc. gyventojų, o į biudžetą surenkama mažiau gyventojų pajamų mokesčio. „Galim susidurti su keblumais: mes turim išlaikyti čia jaunus žmones, jaunas šeimas, dirbančius žmones, o tam reikia į Jonavą pritraukti investicijų“.

Dabartinis Jonavos meras E.Sabutis tvirtino į merus kandidatuojantis todėl, kad šiuo metu vykdo mero pareigas.

„Manau, kad esu vertas todėl, kad jau dabar jas (pareigas) atlieku, prieš tai atlikau mero pavaduotojo pareigas. Noriu vykdyti įsipareigojimus, kuriuos pažadėjau, kad miestas ir rajonas taptų galimybių miestu kiekvienam - nuo mažiausio iki seniausio“.

„Aš noriu pakeisti feisbuko statusą“, - juokavo A.Batulevičienė. Kandidatė savo sprendimą siekti mero posto vadina ir „jaunatvišku pabandymu“.  Jei būtų išrinkta mere, A.Batulevičienė imtųsi socialinių, šeimos, sveikatos, verslo, jaunimo ir valdymo reikalų.

Darbo partijos atstovas R.Kiseliovas taip pat akcentavo mažėjantį gyventojų skaičių. Kandidato nuomone, nors Jonava gražėja ir tvarkosi, tačiau žmonės čia nelieka. Todėl reikia imtis spręsti problemas, susijusias su naujų darbo vietų steigimu, verslo pritraukimu.

„Noriu, kad Jonava gautų daugiau, nei šiandien jai siūlo dauguma (politikų)“, - prisistatydamas sako R.Osauskas. Pasak R.Osausko, miestas nusipelnė daugiau – jis turėtų tapti super miestu. R.Osauskas priminė ir savo politinę patirtį – vietos politikoje jis yra jau dešimtmetį, jam teko dirbti ir savivaldybės administracijoje.

„Tie, kurie galvojate, kad Jonavoje viskas gerai, pakelkite rankas“, - debatų metų politikų paprašė D.Radzevičius.

Ranką pakėlė tik vienas kandidatas – E.Sabutis.

Netrukus politikams teko įvardinti ir tris pirmuosius darbus tapus meru.

D.Mockus: „Investicijos Jonavos rajone. Vienam gyventojui Jonavoje tenka 140 eurų tiesioginių užsienio investicijų, kaimyninėje Ukmergėje - virš tūkstančio. Verso parkas, paruošti sklypus investavimui. Ukmergėj norvegų įmonė su 300 darbo vietų

Švietimo sistema. Reikia galvoti, kaip išlaikyti mokyklas, ypač kaimuose, pertvarkant jų administravimą.

Mažiau demonstracinių pasirodymų biudžeto lėšomis. Jonavoje yra keturi laikraščiai, dvi interneto svetainės, dvi televizijos, o viešinimui skiriama net 30 tūkst. eurų“.

A.Batulevičienė: „Plėtočiau verslo paramos priemones. Perpus mažinčiau verslo liudijimų kainas. Reikia išplėtoti beprocentes paskolas, verslininkams suteikti galimybę kelti kvalifikaciją, taip pat – suteikti patalpas“.

R.Kiseliovas: „Laisvoje žemė - logistikos centrai. Didelė dalis jonaviečių važinėja dirbti į Kauną.

Neįgaliųjų vaikų problemos. Nėra dienos centro, tėvams tai - didelė bėda. Reikia įsteigti dienos ar savaitės centrus tokiems vaikams.

Nusikaltimų prevencija. Vaizdo kamerų tinklas – visame mieste“.

R.Osauskas: „Verslas. Pritaikyti sklypus ar pastatus investuotojams, inventorizuoti visus Jonavos rajone esančius laisvus sklypus.  

Turiningas poilsis, daugiau galimybių: kalbu apie naujo baseino statytą, nes jam jau yra numatyta vieta.

Gyventojų įtraukimas į problemų sprendimą - vieno skambučio mobilios aplikacijos įdiegimas, kai, išvydęs problemą ar turintis klausimų gyventojas galėtų kreiptis vienu bendru numeriu, ir būti tikras, kad problema bus išspręsta bei informacija perduota tam, kam priklauso“.

E.Sabutis:  „Meras vienas nieko nedirba, už jo - komanda. Jonava turi būti galimybių miestu. Pirmieji darbai - trijų darželių renovacija, viso miesto apšvietimo sistemos pakeitimas, mokyklų sporto salių renovacija“.

Kandidatams teko atsakyti į jonaviečių klausimus, o daugiausiai diskusijų kilo dėl kelių ir apšvietimo būklės sodų bendrijose.  Kandidatai išsakė savo nuomonę apie savivaldybės biudžeto skolas, taip pat jų buvo klausiama apie dabartines pajamas bei turimą turtą. 

Dianos Butkevičiūtės nuotr.