@ jonavoszinios.lt

Jonaviečių idėja „įdarbinti“ saulę šiandien žavi ne tik kitus Lietuvos miestus, bet yra pristatoma ir užsienio šalims. Daugiafunkcė, saulės baterija įkraunama stotelė buvo įrengta prieš trejetą metų šalia dviračių tako sukonstruoto įrenginio, skirto pripūsti dviračių padangas. Šiandien tokia stotelė gali turėti 10-12 funkcijų, tarp kurių – Wi-Fi ryšys, USB jungtis, skirta įkrauti mobiliuosius telefonus, paskambinti skubios pagalbos telefonu ir t. t.

Saulės energijos dėka veikiančias viešųjų erdvių stoteles konstruoja įmonė „Militera“. Kaip pasakoja jos direktorius Elmantas Mickevičius, prieš trejetą metų nebūtų patikėjęs, jog šalia Neries esančiame dviračių take įrengta stotelė bus naujo verslo pradžia.   

„2014 metais iš rajono savivaldybės įmonių sulaukėme prašymo šalia dviračių tako įrengti padangų pripūtimo stotelę. Kadangi ten nebuvo elektros, pageidauta pagaminti tai, kas dirbtų atsinaujinančių energijos šaltinių pagalba. Atlikome skaičiavimus, surinkome įrenginius – taip gimė pirmasis kūrinys, esantis prie Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios.  

Pastebėjome, kad ši stotelė domina žmones, tad vis kildavo klausimas: kodėl tik oro kompresorius ir kodėl stotelės nepapildžius kitomis funkcijomis? Vėliau sužinojome, kad Mokslų, inovacijų ir technologijų agentūra ieško įdomių sprendimų, kuriuos ji padėtų įgyvendinti. Tiesa, agentūra iškėlė  sąlygą: viena kuri aukštojo mokslo institucija turėjo garantuoti, kad mūsų stotelė yra unikali, originali. Kauno technologijų universitetas tai patvirtino, tad mūsų projektui augti padėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Taip 2015 metais buvo įkurta UAB „Militera““, – apie verslo pradžią pasakojo E. Mickevičius.

UAB „Militera“ turi daugybę pasiūlymų, kurie leidžia kiekvienam užsakovui pasirinkti stotelės variantą, tenkinantį jo lūkesčius. Kaip teigia E. Mickevičius, šios stotelės elektronikos komponentai gali būti parko suolelių, autobusų sustojimų, poilsinių pavėsinių, turizmo takų dalimi... UAB „Militera“ jau galvoja apie ambicingus, nestandartinius projektus: stotelės paplūdimo gelbėtojams, stotelių elementai, integruoti parko suoliukuose, net Kryžių kalno suolelis, ant kurio atsisėdę išgirstume Marijos radiją... 

UAB „Militera“ gali pasigirti ir tuo, kad jos gaminama stotelė yra verslo įmonių ir produktų kataloge „Inovatyvi Lietuva“: šis katalogas skirtas reprezentuoti Lietuvą verslo pietų ambasadose metu. E. Mickevičius džiaugiasi, kad jų idėjos sulaukė pripažinimo ir dabar domina vis daugiau Lietuvos miestų.

„Neseniai tokia stotelė buvo pastatyta Trakų čiuožykloje. Dabar jie turi šiuolaikišką čiuožyklą, kuri veikia istorinėje aplinkoje: stotelė – ant rogių, o vėliau ji galės būti pritaikyta ir vasarai. Atlikus  techninius darbus, žmonės mums dėkojo ir gyrė, kad ši stotelė – puikus įrenginys. Tokie žodžiai mus  labai džiugina“, – teigė verslininkas.

Tiesa, ši jonaviečių idėja buvo pristatyta ir Oslo inovacijų savaitėje. E. Mickevičius pasakoja, kad tokie renginiai – ne tik puiki galimybė pristatyti savo kūrinius, sužinoti, ką apie juos mano kiti, bet ir neįkainojama patirtis.

„Inovacijų savaitėje ukrainiečiai stebėjosi, kad mūsų įrenginyje yra oro kompresorius. Matėme ir suplyšusiomis kuprinėmis vaikinukus iš Pakistano, kurie entuziazmu degančiomis akimis pristatinėjo savo produktus. Dėl savo idėjos jie buvo pasiryžę lipti per galvas. Na, o lietuviams tikrai reikia pasaulinės patirties, kad nugalėtų savo kuklumą. Jei nori skleisti savo idėjas, tą daryti reikia drąsiai. Juk dažnai sakoma, kad, jei kursime kažką savo, o ne lauksime, kol rasime naftos lašelį, – būsime turtingi ir vertinami pasaulyje“, – teigė E. Mickevičius. 

UAB „Militera“ su šia inovacija dalyvauja ir Išmanaus miesto programoje: čia kartu dirba su dešimties aukštųjų mokyklų projektuotojų grupėmis. Išmanaus miesto projekte įmonė siekia pristatyti įvairius stotelės sprendimus, o vasarą turėtų būti pabaigti nauji projektai Jonavai, Akmenei, Ukmergei, Šiaulių rajonui. Tikėtina, kad tokia stotelė gali atsirasti ir šalia Jonavos Rimkų mikrorajono.

Tiesa, UAB „Militera“ vadovas pripažįsta, kad nors saulė energija aprūpina nemokamai, tačiau pati stotelė – brangus malonumas.  „Su kiek institucijų bendravome, nė viena nepasakė, kad tai – nereikalinga, neįdomu. Gal dažniau abejojama, ar jos gali tai sau leisti. Inžineriniai sprendimai – nepigūs. Tačiau, kai pažiūrėjome, kiek kainuoja viešojo sektoriaus įrenginiai Vakarų Europoje, nusprendėme, kad mes dirbame labai pigiai“, –  šypsodamasis kalbėjo verslininkas. 

E. Mickevičius teigia, kad prietaisai, veikiantys atsinaujinančių šaltinių pagalba, ateityje nebekels jokios nuostabos. Pasak jo, Lietuva bus priversta vis daugiau dėmesio skirti saulės energijai.

„2030-2035 metais apie 80% pasaulyje pagaminamos energijos bus gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Lietuva – kraštas, kuris moka greitai adaptuotis. Mes neturime anglies, naftos ir būsime priversti vis daugiau domėtis saulės energija. 
Mūsų atlikti vėjo energijos paskaičiavimai rodo, kad tokia stotelė, veikianti vėjo energijos pagalba, rentabili būtų nebent pačioje pajūrio zonoje. 

Ruošiamės stotelę pristatyti Anglijoje. Čia – vėjuota, tad stotelė puikiai galėtų veikti. Pas mus taip „įdarbinti“ vėją būtų neracionalu“, – apie atsinaujinančius energijos šaltinius kalbėjo Elmantas. 

Vis tik E. Mickevičius pripažįsta, kad saulės spinduliai Lietuvą lepina ne ištisus metus ir tai veikia saulės baterijos pajėgumą.  „Viena saulės baterija turi 250 vatų. Gruodžio, sausio mėnesį, palyginti su birželiu ir liepa, energijos kiekis skiriasi 10 kartų. Įvertinę, kad Trakuose stotelė energiją turės generuoti žiemą, papildomai sugeneravome rezervinį maitinimą. Stotelė veikia jau beveik mėnesį ir jos papildomai pakrauti dar nereikėjo. Pakrauti užtenka ir dienos šviesos, bet tiesioginiai saulės spinduliai efektyvumą padidina iki maksimumo“, – kalbėjo verslininkas. 

E. Mickevičius sako, kad įmonė apgalvojo ir stotelių apsaugos metodus. Nors šios paslaugų stotelės kol kas išvengė vandalų, tačiau yra apsaugotos išmanių technologijų pagalba.

„Būna, kad 12-15 žmonių apstoja stotelę, būna, kad sulipa ir ant jos. Mes juokaujame, kad taip patikrinamas stotelės atsparumas. Pavyzdžiui, Trakų stotelė yra pritvirtinta prie ledo. Stotelės turi ir išmaniąsias apsaugos sistemas. Jei ji šiek tiek pasvirs, pakis stovėjimo vieta, mus iš karto informuos GPS signalas.

Kartais žmonės mums skambina ir sako, kad stotelė, esanti prie Neries, neveikia, nepučia oro. Pasitaiko, kas kokį pagaliuką įkiša į antgalius: stotelių veikimo garantija priklauso ir nuo mūsų pačių gebėjimo jomis naudotis.

Man atrodo, kad žmonės daugiau keliauja, pamato, jog reikia saugoti tai, kas jiems yra duota. Tad kol kas vandalizmo neteko patirti“, – sakė Elmantas.

Kalbėdamas apie verslo plėtrą, E. Mickevičius pasakoja, kad jonaviečiai kol kas daugiausiai dėmesio skirs Lietuvos rinkai. Tačiau akivaizdu, kad verslininkui entuziazmo netrūksta, o saulės energijos pagalba veikianti stotelė ir toliau bus tobulinama.

„Mes neskubame ir aklai nebėgame. Ieškome geriausių techninių sprendimų, siekiame plėsti paslaugų ratą. Svarbu, kad visos idėjos neliktų tik užrašuose, galvose ir dabartinėse kukliose gamybinėse patalpose. Kai matai, kad šalia stotelės būriuojasi 10 žmonių, – užveda. Supranti, kad tai – reikalinga ir reikia eiti toliau“, – ateities planais dalijosi E. Mickevičius. 

Jovita Stanevičiūtė, "Jonavos žinios"