Bebaimiai Chemikų gatvės paaugliai

@ jonavoszinios.lt

Jie užaugę gerokai per anksti. Į savo dienas susidėję blogį. Bauginantys vietos gyventojus ir čia sukūrę visai nevaikišką grupuotę. Nors policijos pareigūnai dėl nepilnamečių pradėtus tyrimus skaičiuoja dešimtimis, jiems tai – nė motais.

Jonavoje paskelbus gyventojų nuomonės tyrimo rezultatus paaiškėjo, kad, kalbėdami apie kriminogeninę situaciją, jonaviečiai kaip vieną iš didžiausių problemų įvardijo paauglių nusikalstamumą.
 
Iš 192 vertintų viešųjų paslaugų bendroje rezultatų lentelėje nusikalsti linkusių nepilnamečių ugdymo ir resocializacijos būklė – tik 175 vietoje, dar prasčiau vertinamos nusikalstamų (arba nusikalsti linkusių) grupuočių sutramdymo galimybės (181 vieta). Apklausiami žmonės taip pat teigė, jog gatvėse nesijaučia saugūs.

Tyrimo išvadose teigiama, kad nusikalsti linkusių nepilnamečių problema - ne tik policijos, tačiau ir švietimų įstaigų bei kitų su jaunimu dirbančių organizacijų reikalas.

Apvogė Jonavos merą

Dažniausiai jų galvas gobia kapišonai, o akys stengiasi išsisukti nuo tiesaus žvilgsnio.

Apie juos – maždaug 15 vaikų ir paauglių gaują – garsiau imta kalbėti po to, kai šiems užteko įžūlumo vos per kelias minutes apvogti Jonavos rajono mero Mindaugo Sinkevičiaus automobilį. Tiesa, jie – mandagūs: prieš vagystę su M. Sinkevičiumi pasisveikino.
 
Tačiau vos tik vyras trumpam užsuko į namus pasiimti garažo raktų, paaugliai apvogė jo automobilį, kurį M. Sinkevičius kelioms minutėms paliko neužrakintą.
 
M. Sinkevičius vieną iš įtariamųjų pasivijo pats, o vėliau buvo rasti pavogti, tačiau sudaužyti daiktai – du kompiuteriai.

Netrukus po šio įvykio vienas iš vaikų laikinai išvežtas į Socializacijos centrą.  

Į langus - kiaušiniai

Apie Chemikų gatvėje siaučiančius paauglius yra ne kartą kalbėjusi fondo „Gerumo sparnai“ įkūrėja Loreta Velch.

Praėjusį mėnesį, važiuodami iš Ruklos, čia užsuko ir kinologai su tarnybiniais šunimis: prie Chemikų gatvės 136 pastato buvo ieškoma narkotikų. Jų pėdsakų nerasta.

Tačiau čia esančių įstaigų darbuotojos sako, kad narkotikai – nuolatiniai šių paauglių palydovai, o grupėje yra ne tik vaikinų, bet ir nepilnamečių merginų.

„Kartą girdėjau jų pokalbį apie tai, kokioje vietoje reiktų laikyti narkotikus, kad policija jų nerastų“, - pasakojo vienos iš įstaigų specialistė.

Tiek ji, tiek kitos čia dirbančios moterys, baigusios darbą, iš pastato išeina su baime. „Jie – neprognozuojami: į langus mėto petardas, kiaušinius“, - pasakojo Chemikų g. 136 dirbančios moterys.

Moterys juos vardija vardais ir pavardėmis: šių vaikų asmenybės puikiai žinomos.

„Mes čia gyvenam kaip kolonijoj“

Neseniai prie Chemikų g. 136 pastato įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Tačiau vos po kelių dienų vaikai vieną jų sudaužė.

Vaizdą užfiksavo kita stebėjimo kamera, o paauglius teko gainiotis ir savivaldybės specialistams.

Maždaug prieš mėnesį buvo užpultas ir iš mokyklos Rimkuose ėjęs mažametis. Nepažįstamas paauglys iškraustė jo kišenes. Viskas įvyko šviesiu paros metu.

„Iš kur jie gauna pinigų narkotikams? Greičiausiai vagia. Matyt, dalis nuo jų nukentėjusių žmonių apie tai policijos net neinformuoja, nes susidariusi nuomonė, jog jų nubausti ir nieko jiems padaryti negalima.

Mes čia gyvenam kaip kolonijoj. Iš pradžių bandėme kelti šias problemas, kai tik ši gauja susiformavo. Tačiau supratome, kad tai – tik mūsų problema: jokios institucijos į tai nereagavo“, - teigė Rimkų gyventojai.

Problema – kompleksinė

Tuo tarpu, įvertinus gyventojų tyrimo rezultatus, aiškėja, kad ši problema – kompleksinė, prasidedanti nuo ankstyvojo vaikų ugdymo iki visoje šalyje vykdomos policijos reformos.

Tyrimo išvadose teigiama, kad jonaviečių visų kritiškiausiai vertinamas policijos veiklos rodiklis nuo vietos policijos darbo kokybės apskritai nepriklauso.

„Toks dalykas, kaip „policijos įstaigų (padalinių, nuovadų) skaičius ir išsidėstymas rajono teritorijoje“, priklauso tik nuo centrinės valdžios, nuo Seimo patvirtinto biudžeto, VRM ir Policijos departamento sprendimų, nuo policijos reformos krypčių. Neseniai Prezidentė D. Grybauskaitė taikliai pastebėjo, kad policijos ekipažo atvykimo į įvykio vietą  chronometravimas nėra vienintelis ir svarbiausias šios institucijos darbo kokybės rodiklis.

Labai svarbu yra konkrečių ikiteisminių tyrimų vedimas, šitų dalykų sparta ir gilumas, prevencinis darbas ir pan. Jei visą parą dirbančių policijos taškų skaičius teritorijoje
drastiškai mažėja, jei tuos institucinius taškus bandoma visiškai pakeisti mobiliais ekipažais, tai akivaizdu, kad iš to kyla nemaža rizika.
 
Negerai, kai panaikinamos pareigybės policininkų, kurie yra susieti su tam tikra teritorija ir ją nuo seno kuruoja, gerai žino bendruomenę, kriminogeninę situaciją. Po tokių „reformų“ didėja gyventojų nesaugumo pojūtis. Ar gerai, kai po darbo valandų nėra veikiančio vietos policijos padalinio?“ – rašoma tyrimo išvadose.

Jonavos gyventojai iš dalies yra nusivylę tuo, kaip organizuojamas vaikų ir jaunimo užimtumas Jonavos mieste ir rajone.

Visuomenės nuomonės tyrimo išvadose keliamas klausimas aktualus ne tik Jonavai: stinga vaikus vienijančių centrų ir organizacijų, kurios „dengtų“ visą šalies teritoriją, įskaitant atokius regionus, būtų populiarios, gebėtų įtraukti į narystę ir aktyvią kasdienę veiklą dideles vaikų mases. Tokios organizacijos atliktų ir prevencinį darbą bei apsaugotų vaikus nuo gatvės įtakos.

„Valdžia, kuri laiku neinvestuoja į ugdymą, vėliau būna priversta investuoti į kalėjimus“, - rašoma tyrimo išvadose.

Birutė Gailienė, Jonavos rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos pirmininkė: "Chemikų g. 136, o ir kitose Jonavos teritorijose siaučiančių jaunuolių gauja, toji pati, kuri  pagarsėjo apšvarinusi rajono merą, „įsisiautėjo“ pastarąjį pusmetį. Jaunimo reikalų taryba domėjosi situacija, pati asmeniškai ne kartą lankiausi Chemikų g. 136 įsikūrusiame Jaunimo centre, kur minėti vaikinai ir merginos nuolat užsuka, leidžia laisvalaikį.

Esu dirbusi su įvairiu jaunimu, visuomet laikausi nuomonės, kad negalima nurašyti nė vieno jauno ir klystančio žmogaus, juk, kaip sakoma, nėra nė vieno šventojo be praeities ir nė vieno nusidėjėlio be ateities.

Deja, šių jaunuolių situacija – kiek kitokia. Jų elgesys jau senokai įgavęs pavojingo chuliganizmo formą, akivaizdu, kad situaciją reikia keisti iš esmės. Suprantu Chemikų g. 136 įsikūrusių organizacijų, darbuotojų pyktį ir neviltį dėl to, kad, atrodo, nieko neįmanoma padaryti. Netikiu, kad neįmanoma. Netikiu, kad tokiems veiksmams, kaip vagystės, apiplėšimai, nebuvo galima užbėgti už akių. Įmanoma viskas, bėda ta, kad ne visi nori imtis atsakomybės ir, toks įspūdis, jog tiesiog laukiama, kol šie jauni žmonės, kurių dauguma – nepilnamečiai, įvykdys sunkų nusikaltimą, bus „uždaryti“ ir štai tada - visiems ramu. Nėra žmogaus – nėra problemos.  

Bet toks požiūris – nepateisinamas. Pateiksiu pavyzdį. Viena iš organizacijų iškviečia policijos pareigūnus dėl galimai apsvaigusių (kvaišalų vartojimas – taip pat žinoma problema, ji akivaizdi ir man nesuvokiama, kaip iki šiol neišsiaiškinta, iš kur jie tų kvaišalų gauna ir pan.) ir neadekvačiai besielgiančių jaunuolių Chemikų g. 136 teritorijoje. Pareigūnai atvyksta. Apžiūri. Ir... pareiškia pretenzijas juos iškvietusiems darbuotojams, o priekaištai išsakomi girdint patiems jaunuoliams: „Ko čia kviečiat? Mes jiems nieko padaryti negalim, neturim teisės...“

„Tai apsvaigusiam nepilnamečiui viešoje vietoje galima būti?“, - klausia darbuotojai. „Na... tai gal neapsvaigęs... Gal jam... temperatūra?“

Beje, mano žiniomis, tam jaunuoliui buvo vos 13! Kiek žinau, vis dėlto jis buvo ištirtas ir apsvaigimo nuo narkotinių medžiagų faktas pasitvirtino. Bet reakcija į situaciją mane pribloškė. Niekas nesako, kad tą vaiką reikėjo vežti į areštinę, bet pademonstruotas neveiklumas, kai problema tokia akivaizdi, kelia įvairių minčių.

Antra vertus, reikia ieškoti priežasčių, kodėl tie jaunuoliai tokie, kodėl elgesys įgauna nusikaltimo bruožų? Už kiekvieno to paauglio slepiasi skaudžios asmeninės istorijos. Nesu psichologė, bet ir taip aišku, kad tiems vaikams trūksta meilės, rūpesčio, elementaraus dėmesio – visų tų dalykų, kuriuos paprastai suteikia darni šeima.
 
Turime įvertinti ir tai, kad per vieną dieną jie netapo tokiais, kokie yra šiandien. Tą lėmė daugybė priežasčių, apie kurias šiandien galime kalbėti daug ir plačiai. Ir pasakysiu ne   populiariai, bet, mano supratimu, teisingai: mes, visuomenė, irgi esame iš dalies kalti, kad šie jauni žmonės nevaržomi siautėja. Vienas jų nuolat prašo išmaldos prie prekybos centrų.
 
Vietoje to, kad pasidomėtų, kodėl nepilnametis elgetauja, ir praneštų atitinkamoms tarnyboms, žmonės dosniai aukoja! Vietoje to, kad sudrausmintų jaunuolius, kai jie kabinėjasi prie mažamečių, niokoja viešąjį turtą ar kitokiu būdu elgiasi chuliganiškai, žmonės praeina pro šalį, „kad tik manęs neužkabintų“.
 
Gal tavęs „neužkabins“,  bet gali „užkabinti“ tavo vaiką, gali apiplėšti tavo automobilį ir pan. Elgdamiesi pagal formulę „nematau, negirdžiu, nekalbu“, tik parodome, kad bijome. O kai matai, kad tavęs bijo, įgauni neadekvačios drąsos elgtis taip, kaip šauna į galvą“.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato komentaras: „Šiais metais Jonavos rajono policijos komisariate buvo gauta ir užregistruota 30 įvairių pranešimų (adresu Chemikų g. 136). Pusė iš jų – apie besibūriuojančius nepilnamečius, didžioji dalis – dėl netinkamo ir chuliganiško vaikų elgesio. Šių pranešimų padaugėjo vasaros laikotarpiu.

Buvo identifikuoti visi nepilnamečiai asmenys, kurie būriavosi prie minėto pastato. Informacija apie juos perduota Jonavos vaiko teisių apsaugos skyriui.

Policija inicijavo neeilinį Jonavos r. savivaldybės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės komisijos posėdį, kurio metu bendruomenės pareigūnė komisiją supažindino su esama problema Chemikų gatvėje, kalbėta ir apie tai, kad nepilnamečiai gali vartoti narkotikus.

Nuspręsta aplankyti visų šių vaikų šeimas ir informuoti tėvus apie tai, jog jų vaikai galimai vartoja narkotines medžiagas.

Vykdant prevencinį darbą su nepilnamečiais, kartu su Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir Jonavos r. socialinių paslaugų centro darbuotojais aplankytos visų vaikų šeimos.

Tėvai informuoti apie tai, jog jų vaikai būriuojasi prie Chemikų g. 136 namo, dėl jų netinkamo elgesio gaunami gyventojų nusiskundimai, vaikai galimai vykdo nusikalstamas veikas ir galimai vartoja narkotines medžiagas.

Tėvams pasiūlyta savanoriškai atlikti vaikams  narkotikų vartojimo testus. Sulauktas tik vienos mamos prašymas atlikti narkotinių medžiagų vartojimo testą. Testas buvo neigiamas. Iš kitų tėvų grįžtamojo ryšio apie jų vaikų galimą narkotikų vartojimą nesulaukta.

Atliekant tolimesnius veiksmus ir bendradarbiaujant su Vaiko teisių apsaugos skyriumi, labdaros ir paramos fondo „Gerumo sparnai“ vadove, pasiekta, kad vienas mažametis iš šios grupės spalio mėnesį buvo apgyvendintas Vaikų socializacijos centre. Dar vienas nepilnametis, jam sutikus, išvežtas gydytis į Priklausomybės ligų reabilitacijos centrą.

Dėl keleto šios grupės vaikų  nusikalstamo elgesio – vagysčių - Kauno AVPK Jonavos rajono policijos komisariate nuo birželio 27 d. iki spalio 19 d. pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai. Du jie dėl vaikų amžiaus nutraukti, penkiuose ikiteisminiuose tyrimuose nustatyti įtariamieji, atliekami procesiniai veiksmai, kuriuos planuojama užbaigti dar šiais metais.

Nepilnamečiai ir jų tėvai net 14 kartų buvo baudžiami administracinėmis nuobaudomis.

Paskutinis pranešimas apie nepilnamečių netinkamą elgesį prie Chemikų g. 136 namo gautas prieš mėnesį – spalio 20 d.

Policijos pareigūnai ir toliau dirba prevencinį darbą teritoriniu principu. Jonavos rajonas suskirstytas į 4 teritorijas, kurias aptarnauja po 10 pareigūnų.

Vykdomos priemonės ir toliau. Jomis siekiama nustatyti ir pašalinti bendrąsias nusikalstamų veikų ir administracinių teisės pažeidimų priežastis ir sąlygas, daryti poveikį asmenims, linkusiems nusikalsti. Tad, būdami teritorijose, pareigūnai užtikrina tiek viešąją tvarką, tiek ir prevenciją: jie čia pat sustoja ir pakalbina gyventojus, pasiteirauja, kokios problemos kyla, kokios pagalbos reikia.

Su bendruomenėmis taip pat aktyviai darbuojasi ir rajoną prižiūrintys bendruomenės pareigūnai. Vykdomas teisinis švietimas, gyventojų konsultavimas, bendravimas su vietos bendruomenėmis, jų išsakytų problemų sprendimas"

EL ARTOGRAPHY asociatyvi nuotr.

"Jonavos žinios"