Liepos 6 d. viso pasaulio lietuviai jau ne vienerius metus tradiciškai susirenka giedoti „Tautišką giesmę“, o šie metai – ne išimtis. Tačiau Jonavoje įvykusi „kliurka“ privertė prarasti žadą: kodėl apskritai tokie dalykai vyksta?

@ jonavoszinios.lt

Dar gerokai prieš liepos 6 d. ( jonavoszinios.lt  portale – birželio 29 d.) buvo viešinamas šis viso pasaulio lietuvius vienijantis renginys, kuris turėjo įvykti naujajame Joninių slėnyje.

Reklamą buvo galima rasti ir laikraščiuose, ir internete, sužinojęs apie tai, įkėliau straipsnio nuorodą ir į nacionalinį šio renginio „event‘ą“ „Facebook“ socialiniame tinkle. Kitaip tariant, visi žinojo štai tokią informaciją.

Netikėtai Joninių slėnyje prieš 21 val. susirinkę žmonės (kurių buvo tikrai nemažai) liko apstulbę ir pasimetę: slėnyje nieko ypatingo nėra, neatrodo, kad ir kažkas įvyks. Tik tada vieni per kitus žmonės sužinojo, jog iš tikrųjų prieš kelias valandas buvo nuspręsta pakeisti giedojimo vietą ir viską perkelti į Ramybės skverą.

Šis fiasko – visiškai nesuprantamas ir nepateisinamas. Pagrindinis tokio sprendimo paaiškinimas buvo tai, jog Joninių slėnyje yra nemalonus kvapas, kita, ką teko išgirsti, jog yra privežta žemių, ar pasėta žolė, tad yra „stop“ juostos ir buvo baiminamasi, kad miestiečiai ištryps tas vietas arba jiems nebus kur atsistoti.

Pabrėžkime faktą, jog liepos 6 d. – nedarbo diena, pirmadienis. Vadinasi, vėliausiai, kada jau galima buvo numatyti štai tokią situaciją, buvo penktadienis, nes tikrai nei šeštadienį, nei sekmadienį, o ypač šventinį pirmadienį nieks nieko nedarė. Tuomet analogiškai kyla klausimas, kodėl viskas daroma paskutinę minutę?

Bet kokiu atveju, ar verta viską „nuleisti“ ir vėl tylėti lyg nieko nebūtų įvykę? Aš manau, kad jonaviečiai (bent jau aš tai tikrai) norėtų aiškaus atsakymo į klausimus: kas už visa tai atsakingas? Kieno tai kaltė? Ir kodėl iš viso taip elgiamasi bei, atrodo, žaidžiama?

***

Gintarė Vaiciekavičiūtė, Jonavos kultūros centro direktorė: “Taip, atsakomybė dėl “Tautiškos giesmės” giedojimo vietos pakeitimo tenka Jonavos kultūros centrui, tiksliau – man, kaip jo direktorei.

Tačiau prieš dėdama savo galvą ant jonaviečių teismo ešafoto noriu pasinaudoti paskutiniojo žodžio teise situacijos paaiškinimui: informaciją, jog Joninių slėnyje išpilta žolės augimą skatinančių trąšų, gavome penktadienį, tačiau renginio vietos, įvertindami išankstinio anonso įdirbį, nekeitėme, pasitikėdami įvairių specialistų tikinimais, jog organinės kilmės kvapas per ilgąjį savaitgalį tikrai išsisklaidys.

Deja, pirmadienį Joninių slėnyje tvyrantis kvapas bei saugotinas vietas žyminčios „stop“ juostos, apribojančios patekimą į vasaros pakylą, tikrai nekūrė aplinkos, tinkamos tokiai iškilmingai progai, tad „Tautiška giesmė“ grįžo į  Ramybės skverą.

Žmones apie pakeistą renginio vietą stengėmės informuoti ir Joninių slėnyje pastatytais užrašais, ir „gyvai“, ir naudodamiesi socialiniais tinklais (gaila tik, kad nesumąstėm kreiptis į  www.jonavoszinios.lt , neišnaudojom šito efektyvaus komunikacijos kanalo).

Sambūrio pradžia buvo skelbta 20 val., per valandą, likusią iki 21 val. tikrai buvo suspėjusių ir iki Joninių slėnio, ir iki Ramybės skvero nueiti.

Gaila, kad tokią gražią akcijos „Tautiška giesmė“ aplink pasaulį“ idėją – giedoti mūsų himną sutartinai vienu metu ten, kur bebūtum, nors ir darže ar prie viryklės – jonaviečiams apkartino nepasitenkinimas dėl pakeistos vietos. Nors esu tikra, jog pasilikimas tuo tikslu Joninių slėnyje būtų iššaukęs dar blogesnę reakciją”.