@ jonavoszinios.lt

Gyvename šiuolaikinėje visuomenėje. Savo atostogų planus dėliojamės iš anksto. Naršome internete ieškodami informacijos apie svečias šalis ir kaip jose būtų galima pailsėti. Niekam nebekelia nuostabos, kad lietuviai vis dažniau poilsį renkasi užsienyje. Tačiau ar nieko neužmirštame, ko gali prireikti keliaujant į kitas valstybes? Kad niekas nesujauktų Jūsų atostogų planų būtina pasirūpinti savo asmens dokumentais.

Plačiau apie pasus ir asmens tapatybes korteles pasakoja Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato  Migracijos skyriaus Jonavos grupės vyresnioji specialistė Danuta Širkienė.

- Ar artėjant vasaros atostogoms gyventojai labiau rūpinasi asmens dokumentais, kad netrukdomi galėtų vykti į užsienį?

-Dabar  gyventojai iš tiesų daugiau keliauja, prieš atostogas besikreipiančių į tarnybą žmonių padaugėja. todėl  planuojant keliones į užsienį  iš anksto reikia pasirūpinti ir dokumentais. Prieš kelionę būtina susižinoti, kokio dokumento reikės:  paso ar asmens tapatybės kortelės;  pasitikrinti savo dokumentų galiojimą, tuomet  keblumų vykti  neturėtų būti.  Reikia tik priminti, kad  vykstant  ne į Šengeno zonos  valstybes, reikalaujama, kad pasas galiotų bent 6 mėn. po išvykimo iš šalies.

- Ar visuomet, vykstant atostogauti į užsienį, užtenka tik tapatybės kortelės? Kokiais atvejais reikia asmens paso?

-Vykimui į užsienį pasas galioja visada, o asmens tapatybės kortelė  galioja tik į šalis, kurios pripažįsta korteles kaip tinkamas kelionėms. Šių valstybių sąrašas skelbiamas LR užsienio reikalų ministerijos tinklapyje, bet tai pagrinde yra Šengeno erdvės valstybės.

- Nepilnamečių asmenų vykimas į užsienį su abiem tėvais ir su vienu iš tėvų. Kokie reikalingi dokumentai vaikams? (Pasas, asmens tapatybės kortelė, vieno iš tėvų sutikimas vykti į užsienį ir pan.)

-Dabar labai dažnai į užsienį keliauja vaikai, kurie kaip ir suaugę asmenys  valstybės sienos kirtimui privalo turėti  asmens tapatybės kortelę arba pasą.  Gimimo liudijimo tikrai nepakanka, nors ir vyks su tėvais į labai artimas valstybes: Lenkiją ar Latviją. Vaikas privalo atvykti į migracijos tarnyba kartu su jį lydinčiu suaugusiuoju (vienu iš tėvų ar globėju) bei užsisakyti asmens dokumentus. Kadangi vaikų vykimą per Lietuvos valstybės sieną kontroliuoja ne migracijos tarnybos, tai nėra mūsų kompetencijoje, išsamesnė informacija,  apie  būtinus vaikų kelionėje dokumentus , skelbiama LR užsienio reikalų ministerijos tinklapyje.

- Kaip skubiai galima pasigaminti asmens dokumentą ir kaip skiriasi kainos dėl skubos?

- Norėčiau priminti, kad asmens dokumentai  būtini ne tik keliaujant.  Asmenys, kuriems sukako 16 metų,  ir piliečiai, kurių dokumentų galiojimo laikas baigėsi, ne vėliau kaip per 1 mėn. privalo kreiptis į migracijos tarnybą dėl dokumentų gavimo.   Tuomet nereikės patirti papildomų išlaidų dėl dokumento  išdavimo, o tuo pačiu ir streso.  Pasai ir kortelės bendra tvarka yra išduodami per 1 mėn. Dokumentus galima gauti ir skubos tvarka, kai pateikiamas keičiamas dokumentas. ATK  išduodamos per 5 d.d., pasai gali būti išduodami per 5 ir 1 d.d., darant dokumentus skubos tvarka  lengvatos nėra taikomos.

- Kokios galimybės dokumentus užsisakyti/gauti/pasigaminti elektroniniu būdu?

- Asmens dokumentų išdavimas nėra vykdomas elektroniniu būdu, galima  rezervuoti tik atvykimo į tarnybą laiką. Dėl dokumentų išdavimo piliečiai  turi vykti į migracijos tarnybą, kur jiems yra patogu, nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos. Tik išimtinais atvejais tarnybos darbuotojai vyksta į namus pas piliečius su biometrine duomenų nuskaitymo įranga. Kitokių būdų užsisakyti asmens dokumentą deja nėra.

- Kiek per 2016 m. Jonavos migracijos poskyris išdavė pasų, asmens tapatybės kortelių?

-Kadangi su Jonava yra pakankamai patogus susisiekimas, dokumentų keistis atvyksta ir iš aplinkinių rajonų. Mielai dokumentus Lietuvoje keičiasi ir užsienyje gyvenantys asmenys, nes yra galimybė dokumentus užsisakyti per Lietuvos atstovybes. Todėl dokumentų per  metus  vien tik Jonavos migracijos poskyryje yra išduota apie 7 tūkstančius: ATK -  4240, pasų - 2752.